Waginoplastyka – zwężenie pochwy

Zabiegi

Plastyka pochwy, czyli waginoplastyka to skorygowanie szerokości pochwy oraz korekcja defektów krocza.

Najczęściej decydują się na nią kobiety, u których w wyniku porodu doszło do pęknięcia lub rozciągnięcia pochwy i krocza. Celem plastyki pochwy jest poprawa jakości życia seksualnego. Plastyka pochwy pozwala kobiecie silniej odczuwać przyjemność płynącą z seksu. Ponadto zbyt szerokie wejście do pochwy sprzyja takim dolegliwościom jak nadmierne upławy i stany zapalne. Zmiany w zakresie narządu rodnego są spowodowane nadmiernym rozciągnięciem mięśni okrężnych pochwy i uszkodzeniem mięśni dna miednicy, co w efekcie przyczynia się do obniżenia się krocza, powiększenia się przedsionka pochwy oraz wejścia do pochwy. Zmiany te mogą być efektem długich i trudnych porodów lub porodów noworodków o dużej masie urodzeniowej, a także ciężkiej pracy fizycznej. Przeprowadzenie operacji plastycznej w takich sytuacjach jest często jedynym możliwym leczeniem. Plastyka polega na poprawieniu napięcia mięśni pochwy. Ze względu na to, że aż 90 procent kobiet, które rodzą naturalnie doznaje mniejszych lub większych urazów pochwy i ma nacinane krocze, jest to zabieg zyskujący na popularności. Dzięki waginoplastyce kobieta nawet po kilku porodach ma szansę na udany seks. Ważne jest to, by plastykę pochwy wykonywał ginekolog, bo to on ma wiedzę i odpowiednie przygotowanie do wykonywania takich zabiegów. Przebycie plastyki pochwy nie jest przeciwwskazaniem do kolejnej ciąży.

Zabieg zwężenia pochwy jest operacją ginekologiczną.

Do etapów tej operacji należą: zwężenie pochwy poprzez usunięcie nadmiaru tylnej ściany pochwy, naprawa defektów mięśni podstawy miednicy i mięśnia opuszkowo – gąbczastego oraz plastyka krocza. Operację przeprowadza ginekolog zajmujący się ginekologią estetyczną, na stole operacyjnym w pozycji ginekologicznej. Przed operacją lekarz dokładnie rysuje linie planowanych cięć chirurgicznych, w taki sposób, aby określić wielkość koniecznych do usunięcia fragmentów tkanek. Dzięki zabiegowi uzyskuje się zwężenie pochwy, poprawienie napięcia mięśni dna miednicy oraz podniesienie krocza, czyli odległości pomiędzy przedsionkiem pochwy a odbytem. Istotnym elementem operacji jest odpowiednie odtworzenie mięśni dna miednicy i usunięcie nadmiaru śluzówki pochwy. Na zewnątrz pozostaje niewielki szew. Zwykle zabieg jest wykonywany w znieczuleniu rdzeniowym lub ogólnym. Rana zewnętrzna na skórze goi się około 7-10 dni. Do całkowitej aktywności ruchowej pacjentka powraca po kilku dniach, zaś do aktywności seksualnej po 6-8 tygodniach.
Czas uruchomienia pacjentki po zabiegu zależy od zastosowanego znieczulenia. Z reguły pacjentka uruchamiana jest około 2-4 godziny po zabiegu. Po zabiegu pacjentka może pić płyny i może zacząć spożywać lekkostrawne pokarmy. Pacjentka wypisywana jest do domu tego samego dnia lub nazajutrz po zabiegu. Ponieważ dolegliwości bólowe po zabiegu są bardzo niewielkie, stosuje się w domu jedynie ogólnodostępne leki przeciwbólowe. Po zabiegu można powrócić do codziennych zajęć, a do pełnej aktywności po około 4-6 tygodniach.

1-1,5 godziny

Czas trwania zabiegu

1-2 dni

Pobyt w klinice

podpajęczynówkowe lub ogólne

Znieczulenie

4 tygodnie

Zalecany czas pobytu pod kontrolą lekarza

Zalecenia przed operacją:

 

Zabieg waginoplastyki (zwężenia pochwy) jest wykonywany u kobiet. Jest zaliczany do większych zabiegów ginekologicznych. W celu przygotowania się do zabiegu należy wykonać badania laboratoryjne oraz oznaczyć grupę krwi. Wszystkie badania możemy wykonać bezpośrednio przed zabiegiem, jednak ich wcześniejsze wykonanie zwiększa prawdopodobieństwo wykonania zabiegu.

Zalecenia po operacji:

 

  • częste podmywanie się pod bieżącą wodą i stosowanie do podmywania preparatu Tantum Rosa
  • pielęgnacja krocza preparatem odkażającym (np. Octanisept)
  • unikanie napinania krocza i pozycji siedzącej przez okres 7 dni
  • unikanie wysiłków fizycznych i dźwigania przez okres 14 dni
  • profilaktyka zaparć poprzez doustne stosowanie Lactulozy lub Parafiny
  • doraźne stosowanie ogólnodostępnych leków przeciwbólowych
  • powstrzymanie się od współżycia przez okres 6 tygodni
  • zgłoszenie się do kontroli za około 7 dnia po zabiegu