Nowoczesne małoinwazyjne leczenie wypadania lub obniżenia macicy – boczna uteropeksja sposobem Dubuisson
Zabiegi
Wysiłkowe nietrzymanie moczu Wodniaki jajowodów Waginoplastyka – zwężenie pochwy Obniżenie narządu rodnego – plastyka pochwy Niepłodność Laparoskopowe wyłuszczenie mięśniaków macicy Labioplastyka Guzy jajników Endometrioza Nowoczesne małoinwazyjne leczenie wypadania lub obniżenia macicy – boczna uteropeksja sposobem DubuissonZabiegi
Jest to jedna z najnowocześniejszych metod leczenia wypadania lub obniżenia narządu rodnego wprowadzona w wiodących klinikach w Europie.
Dzięki nowoczesnemu wyposażeniu naszego szpitala możemy wreszcie zaproponować tę metodę również naszym pacjentkom.
Zabieg polega na laparoskopowym podwieszeniu macicy lub pochwy do powięzi mięśni prostych brzucha, za pomocą specjalnej, zaawansowanej technologicznie siatki. Ma ona za zadanie zastąpić rozciągnięte lub uszkodzone więzadła utrzymujące macicą. Dzięki tej metodzie można osiągnąć „podciągnięcie” macicy na właściwą pozycję, niwelując jej wypadanie. Operację można przeprowadzić w różnych typach obniżenia narządów miednicy mniejszej tj. w przypadku obniżenia przedniego (pęcherz moczowy), środkowego (macica) lub tylnego (odbytnica) kompartymentu narządu rodnego.
Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym, metodą laparoskopową. Na skórze brzucha wykonywanych jest kilka nacięć śr. od 5-10mm. Rany te goją się około 7-10 dni i praktycznie nie pozostają po nich żadne ślady. Zwykle pacjentka wypisywana jest do domu następnego dnia po zabiegu, lecz czasami istnienie konieczność pozostania o jeden dzień dłużej. Ponieważ dolegliwości bólowe po zabiegu są bardzo niewielkie, stosuje się w domu jedynie ogólnodostępne leki przeciwbólowe. 1-2 dni po zabiegu można powrócić do typowych codziennych zajęć, natomiast wzmożony wysiłek oraz aktywność seksualna zalecane są po odczekaniu 6-8 tygodni. Z uwagi na fakt, iż operacja przeprowadzana jest małoinwazyjną metodą laparoskopową, rekonwalescencja jest bardzo szybka. Długotrwałe wyniki jeśli chodzi o poprawę statyki narządu rodnego są bardzo dobre.
Zalecenia przed operacją:
Operacja ta zaliczana jest do większych zabiegów ginekologicznych. W celu przygotowania się do zabiegu należy wykonać badania laboratoryjne niezbędne do przeprowadzenia zabiegu oraz oznaczyć grupę krwi. Wszystkie badania możemy wykonać kilka dni przed zabiegiem w naszym szpitalu.
Zalecenia po operacji:
- prowadzenie oszczędzającego trybu życia przez 7-10 dni
- samodzielna pielęgnacja ran po wkłuciach preparatem odkażającym i codzienna zmiana naklejonych, jałowych opatrunków
- niedopuszczanie do przepełnienia pęcherza moczowego poprzez częste oddawanie moczu
- unikanie wysiłków fizycznych i dźwigania przez okres 6-8 tygodni
- stosowanie diety lekkostrawnej przez 3 dni
- profilaktyka zaparć poprzez doustne stosowanie Lactulozy lub Parafiny
- doraźne stosowanie ogólnodostępnych leków przeciwbólowych
- powstrzymanie się od współżycia przez okres 6-8 tygodni
- zgłoszenie się do lekarza celem usunięcia szwów około 7 dnia po zabiegu