Pracownia RTG i USG

W naszym szpitalu możesz skorzystać z diagnostyki ultrasonogaficznej USG w trakcie konsultacji u wybranych specjalistów, a także z badania RTG.

Co musisz wiedzieć o badaniu RTG?

Pod tym skrótem kryje się ważne badanie diagnostyczne, które może wykluczyć lub potwierdzić wiele schorzeń.

 

RTG słusznie kojarzy się przede wszystkim ze zdjęciami urazów i złamań kończyn. Jednak znalazło w medycynie znacznie szersze zastosowanie. Kiedy wykonuje się RTG? Na czym polega badanie? Jak się do niego właściwie przygotować? Czy istnieją jakiekolwiek przeciwwskazania? Odpowiedzi na te wszystkie pytania znajdziesz w materiale, który przygotowaliśmy.

 

Czym jest RTG?

RTG, czyli badanie rentgenowskie, potocznie nazywane również „prześwietleniem”, to technika obrazowania pozwalająca wykryć zmiany wewnątrz organizmu. Wykonuje się je najczęściej, aby zbadać układ kostny, pokarmowy i oddechowy. Służy zarówno profilaktyce, jak i diagnostyce. RTG pozwala rozpoznać m.in. złamanie, zwichnięcie, zwyrodnienie, osteoporozę, gruźlicę, zapalenie płuc lub zmiany nowotworowe. Stanowi również pierwszy etap przygotowującym do kanałowego leczenia zęba.

 

Na czym polega RTG?

Do badania wykorzystuje się promieniowanie rentgenowskie (jonizujące), nazywane również promieniowaniem X. Lekarz naświetla badany obszar ciała pacjenta – promienie przenikają częściowo przez organizm i padają na specjalną błonę fotograficzną czułą na promieniowanie rentgenowskie – powstaje dwuwymiarowy obraz.

 

Zdjęcie jest w kolorach bieli, szarości i czerni. Dzieje się tak, ponieważ różne tkanki absorbują inną ilość promieniowania. Im tkanki są gęstsze, tym na zdjęciu będą znacznie jaśniejsze – tak jak kości.

 

Czy badanie rentgenowskie jest bezpieczne?

Pacjenci często dopytują lekarzy, czy badanie rentgenowskie jest bezpieczne. W końcu wykorzystuje promieniowanie jonizujące, a jego duże i częste dawki są szkodliwe dla organizmu. Natomiast należy pamiętać, że dawka promieniowania podczas RTG jest niewielka – zbliżona do codziennej ilości promieniowania, na jaką wystawiony jest człowiek w wyniku promieniowania kosmicznego. Tym samym, nie stanowi zagrożenia dla pacjenta.

 

 

RTG – przeciwwskazania.

Badania rentgenowskie w przypadku kobiet w ciąży jest wykonywane z zachowaniem środków szczególnej ostrożności. Dzieje się tak ze względu na to, że promieniowanie X jest bardzo szkodliwe na etapie intensywnego dzielenia się komórek płodu. W okresie pomiędzy 3 a 8 tygodniem ciąży promieniowanie może prowadzić nawet do wad wrodzonych. Dlatego w czasie ciąży decyzję o wykonaniu RTG podejmuje się indywidualnie – biorąc pod uwagę zdrowie pacjentki i dziecka.

 

Czyli przygotować się do wykonania zdjęcia rentgenowskiego?

Badanie RTG z reguły nie wymaga większego przygotowania. Należy pamiętać, żeby na wizytę wziąć ze sobą dowód osobisty, skierowanie i wcześniejszą dokumentację medyczną. Natomiast istnieją rodzaje badania RTG, do których wcześniej należy się przygotować. Na przykład – RTG jamy brzusznej i dolnego odcinka kręgosłupa, ponieważ w tym obszarze ciała gazy w jelitach mogą wpłynąć na przejrzystość wykonanego zdjęcia rentgenowskiego.

 

W przypadku RTG jamy brzusznej i dolnego odcinka kręgosłupa pamiętaj, aby:

  • dzień przed badaniem zachować dietę lekkostrawną i zażyć preparat łagodzący wzdęcia zakupiony w aptece bez recepty,
  • w dniu badania pozostać na czczo.

 

W trosce o zdrowie.

Pamiętaj, każde zalecone przez lekarza badanie jest podyktowane troską o Twoje zdrowie oraz życie. Wykonanie badanie rentgenowskiego w większości przypadków jest nieinwazyjne i pomaga zidentyfikować ewentualną, rozwijającą się chorobę.

Jeśli masz jakiekolwiek obawy związane z bezpieczeństwem przeprowadzania badanie RTG w Twoim przypadku, skonsultuj je ze specjalistą.

 

Informujemy, że:

Ochrona radiologiczna – informacja o wpływie na zdrowe ludzi i środowisko

Działalność związana z narażeniem na promieniowanie jonizujące w Szpitalu Wielospecjalistycznym ORTHOS, polegająca na udzielaniu świadczeń z zakresu rentgenodiagnostyki, w minionych 12 miesiącach nie miała negatywnego wpływu na zdrowie ludzi i środowisko.

W związku z prowadzoną działalnością do środowiska nie są uwalniane substancje promieniotwórcze. W przeciągu ostatnich 12 miesięcy nie stwierdzono przekroczenia dawek granicznych określonych dla pracowników. Pomiary dozymetryczne rozkładu mocy dawki promieniowania jonizującego wokół aparatów potwierdzają, że konstrukcja ścian, stropów, okien, drzwi oraz zainstalowane urządzenia ochronne zabezpieczają osoby pracujące, osoby z ogółu ludności przebywające na terenie i w sąsiedztwie szpitala, a także osoby z ogółu ludności.

Podstawa prawna: art. 32c ust. 2 ustawy z dnia 26 maja 2022 r. (tj.: Dz. U. z 2021 r. poz. 1941)

Komorowice 25.01.2023 r.