Ośrodek Biologicznej Rekonstrukcji Stawów

Informacje

Szczegółowe informacje dotyczące operacji przeprowadzanych w ośrodku dostępne są tutaj: http://www.bjrd.pl/

Aby umówić się na konsultację w Ośrodku zapraszamy do kontaktu z nami pod nr:

71 73 58 700 lub 888 025 250.

O ośrodku

W grudniu 2020, w naszym szpitalu rozpoczął działalność Ośrodek Biologicznej Rekonstrukcji Stawów jako kontynuacja projektu dr hab. n. med. prof. WSF Bogusława Sadlika powstałego w Szpitalu św. Łukasza w Bielsku-Białej.

 

Celem działalności ośrodka jest prowadzenie działalności leczniczej jak i naukowej  w zakresie tzw. medycyny regeneracyjnej w obrębie stawów kończyny dolnej.  Lekarze pracujący pod kierownictwem profesora Sadlika, wykorzystują najnowsze osiągnięcia medycyny w celu biologicznego odtwarzania uszkodzonych struktur stawowych pacjentów. Najczęściej regenerowana jest chrząstka stawowa, ale również uszkodzenia łąkotek, a także biologiczne wzmacnianie uszkodzonych struktur więzadłowych.  Równie ważną dziedziną jest odtwarzanie ubytków kostnych z wykorzystaniem matryc, komórek macierzystych i przeszczepów kostnych.

 

W ośrodku leczeni są pacjenci po przebytych kontuzjach i urazach sportowych, cierpiący na pourazowe zwyrodnienia stawów kolanowego i skokowego oraz wszelkie inne choroby narządu ruchu. W przypadkach zaopatrywania złamań kończyn, skręceń i zwichnięć stawów stosowane są innowacyjne rozwiązania, znacznie skracające czas powrotu do pełnego zdrowia i aktywności.

 

Zabiegi wykonywane przez specjalistów  z zakresu ortopedii i traumatologii ruchu w Ośrodku mają na celu przede wszystkim poprawić sprawność narządu ruchu pacjenta i nie dopuścić do rozwoju zwyrodnień stawów skokowych lub kolanowych, które wymagałyby zastosowania sztucznych implantów. Kluczowe jest także minimalizowanie urazu operacyjnego tak, aby pacjent jak najszybciej mógł wrócić do codziennych czynności bez odczuwania bólu i dyskomfortu związanego z przebytą operacją.

 

Większość operacji przeprowadzanych w Ośrodku wykonuje się techniką artroskopową, a jeżeli jest to niemożliwe ze względu na specyfikę zabiegu, wykonuje się mini-inwazyjne cięcia, przeprowadzając operację w wąskich dojściach z asystą kamery artroskopowej lub mikroskopu. Ubytki chrząstki stawowej naprawia się poprzez wszczepienie matryc (tzw. skafoldów) z komórkami macierzystymi lub chondrocytami (czyli komórkami pozyskiwanymi uprzednio z fragmentu chrząstki stawowej pacjenta), których celem jest wytworzenie nowej chrząstki stawowej w miejscu jej ubytku.