Labioplastyka
Zabiegi
Wysiłkowe nietrzymanie moczu Wodniaki jajowodów Waginoplastyka – zwężenie pochwy Obniżenie narządu rodnego – plastyka pochwy Niepłodność Laparoskopowe wyłuszczenie mięśniaków macicy Labioplastyka Guzy jajników Endometrioza Nowoczesne małoinwazyjne leczenie wypadania lub obniżenia macicy – boczna uteropeksja sposobem DubuissonZabiegi
Główną funkcją warg sromowych większych jest funkcja ochronna – przykrycie i zamknięcie zewnętrznych narządów płciowych.
Zdarza się czasami, że wargi sromowe mniejsze są przerośnięte i dłuższe od warg sromowych większych. W większości przypadków przerost ten nie jest duży i nie powoduje uczucia dyskomfortu pod względem funkcjonalności ani wyglądu. Jeżeli jednak wargi sromowe mniejsze są przerośnięte wyraźnie, może to przeszkadzać zarówno ze względów estetycznych, jak i utrudniać normalne funkcjonowanie. Poprzez redukcję lub zmianę kształtu uzyskujemy optymalne warunki estetyczne i komfort dla pacjentki.
Labioplastyka to zabieg kosmetyczno-ginekologiczny, polegający na wykonaniu zmiany kształtu, (najczęściej jest to zmniejszenie) warg sromowych większych, mniejszych lub obu warg sromowych jednocześnie.
Do zabiegu tego kwalifikują się pacjentki po ukończonym 18 roku życia, które posiadają za duże, zdeformowane lub asymetryczne wargi sromowe. Często kobiety posiadające taki problem odczuwają dyskomfort nawet przy noszeniu zwykłej bielizny (nie wspominając o noszeniu stringów), niekomfortowo czują się również w stroju kąpielowym, często też przerost warg sromowych przeszkadza podczas uprawiania sportów – na przykład w czasie jazdy na rowerze lub jeździe konnej. Czasami zaburzenia budowy warg sromowych wpływają negatywnie na doznania seksualne pacjentki w tym dolegliwości bólowe w trakcie współżycia.
Problem ten dotyka wiele kobiet, jednakże nie jest poruszany z kilku powodów:
1) po pierwsze jest to, jak wiele jeszcze tematów związanych z okolicami intymnymi, temat tabu, na temat którego kobiety nie chcą rozmawiać gdyż dotyczy najbardziej intymnych regionów ich ciała. Kobiety które cierpią na ten problem boją się ujawnić swoje problemy przed koleżankami czy nawet przyjaciółkami w obawie o brak zrozumienia z ich strony bojąc się jednocześnie być uznanymi za „inne”. Podobnie jak kilkadziesiąt lat temu było z zabiegami powiększania piersi lub korekcji odstających uszu.
2) po drugie, kobiety które mają ten problem dotychczas niejednokrotnie nie zdawały sobie sprawy, że rzeczywiście ich to dotyka i przechodziły na nim do porządku dziennego. Dopiero częste publikacje na ten temat, rozwój internetu oraz możliwości bezosobowej komunikacji i zadawania pytań uświadomiła im, że problem ten również ich dotyczy.
3) po trzecie wiele kobiet nie wiedziało, gdzie udać się z tym problemem i kto im może pomóc. Nawet gdy udawały się do lekarza plastyka lub ginekologa problemy te były bagatelizowane przez lekarzy
Zabieg wykonujemy w znieczuleniu miejscowym, sedacji lub znieczuleniu ogólnym.
Czas zabiegu zależy od zakresu wykonywanego zabiegu, obranej techniki zabiegu oraz budowy anatomicznej pacjentki i waha się w granicach 60-90 minut. W zależności od przeprowadzonego rodzaju nacięcia cięcia wyróżniamy 3 podstawowe techniki przeprowadzenia zabiegu: zabieg metodą TRIM, V plastyka i deepithelizacja. Operację przeprowadza ginekolog zajmujący się ginekologią estetyczną, na stole operacyjnym w pozycji ginekologicznej. Przed operacją lekarz dokładnie rysuje linie planowanych cięć chirurgicznych, w taki sposób, aby określić wielkość koniecznych do usunięcia fragmentów tkanek, aby wargi sromowe uzyskały oczekiwaną wielkość i wygląd, a powstałe blizny były możliwie niewidoczne i nie przeszkadzały pacjentce. Podczas operacji, oprócz bardzo delikatnego i starannego wykonania, konieczne jest odpowiednie tamowanie krwawienia. Po przeprowadzeniu operacji niezbędne jest kosmetyczne zszycie ran pooperacyjnych. W tym celu używa się bądź szwów rozpuszczalnych, bądź nierozpuszczalnych, (które po zagojeniu należy usunąć). To jaki rodzaj materiału będzie użyty do zszycia zależy zawsze od lekarza i jego doświadczenia. Ból po zabiegu nie jest duży, pacjentki najczęściej mówią tylko o nieprzyjemnym pieczeniu odczuwanym w tych miejscach. Czas uruchomienia pacjentki po zabiegu zależy od zastosowanego znieczulenia. Po znieczuleniu miejscowym pacjentka uruchamiana jest bezpośrednio po zabiegu, po znieczuleniu rdzeniowym lub ogólnym pacjentka uruchamiana jest około 6 godzin po zabiegu. Po zabiegu pacjentka może pić płyny i może zacząć spożywać lekkostrawne pokarmy. Pacjentka wypisywana jest domu w dniu lub nazajutrz po zabiegu. Ponieważ dolegliwości bólowe po zabiegu są bardzo niewielkie, stosuje w domu jedynie ogólnodostępne leki przeciwbólowe. Po zabiegu można powrócić do codziennych zajęć, a do pełnej aktywności po około 4-6 tygodniach.
Zalecenia przed operacją:
Zabieg labioplastyki jest wykonywany u kobiet. Jest zaliczany do mniejszych zabiegów ginekologicznych. W celu przygotowania się do zabiegu należy wykonać badania laboratoryjne oraz oznaczyć grupę krwi. Wszystkie badania możemy wykonać bezpośrednio przed zabiegiem, jednak ich wcześniejsze wykonanie zwiększa prawdopodobieństwo wykonania zabiegu.
Zalecenia po operacji:
- częste podmywanie się pod bieżącą wodą i stosowania do podmywania się preparatu Tantum Rosa
- pielęgnacja krocza preparatem odkażającym (np. Octanisept)
- unikanie noszenia bielizny przez 2-3 dni po zabiegu
- doraźne stosowanie ogólnodostępnych leków przeciwbólowych
- zgłoszenie się do kontroli za około 7 dnia po zabiegu
- powstrzymanie się od współżycia przez okres 6 tygodni