Uwolnienie kanału nadgarstka

Zabiegi

W celu usunięcia przyczyny dolegliwości należy wykonać zabieg polegający na uwolnieniu kanału nadgarstka.
Zespół cieśni kanału nadgarstka to zespół nerwobólów w części ręki zaopatrywanej przez nerw pośrodkowy. Zgłaszane dolegliwości obejmują uczucie drętwienia, mrowienia i parestezji występujących głównie w obrębie palców II i III. W początkowym etapie choroby pojawiają się drętwienia i zaburzenia czucia występujące głównie w nocy. Z biegiem czasu dolegliwości się utrwalają i nasilają. Kanał nadgarstka znajduje się po stronie dłoniowej nadgarstka, z trzech stron otoczony jest kośćmi nadgarstka i od góry przez więzadło poprzeczne dłoniowe. Jest strukturą, przez którą przechodzą nerwy, naczynia krwionośne oraz ścięgna. W zespole cieśni nadgarstka dochodzi do sytuacji, gdy wszystkie struktury przestają się mieścić w kanale i powodują przygniecenie nerwu pośrodkowego do więzadła poprzecznego dłoniowego. Uciśnięty nerw pośrodkowy jest odpowiedzialny jest za dolegliwości bólowe i parestezje. Długotrwały ucisk na nerw pośrodkowy powoduje jego niszczenie i nasilanie dolegliwości.

Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Zniesione jest czucie bólu w miejscu, gdzie odbywa się operacja. Chirurg wykonuje cięcie po stronie dłoniowej nadgarstka. Następnie odnajduje więzadło poprzeczne i przecina je, powodując uwolnienie uciśniętego nerwu pośrodkowego. W sytuacjach, gdy nerw pośrodkowy jest mocno uciśnięty chirurg może wstrzyknąć pod osłonkę nerwu pośrodkowego lek znieczulający.
Przed wyjściem do domu pacjent zostanie poinformowany o zalecanym sposobie rehabilitacji.

0,5 godziny

Czas trwania zabiegu

Bez hospitalizacji

Pobyt w klinice

Miejscowe

Znieczulenie

1 miesiąc

Zalecany czas pobytu pod kontrolą lekarza

Zalecenia przed operacją:

Zabieg uwolnienia kanału nadgarstka jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Jest to procedura zaliczana do mniejszych zabiegów. W celu przygotowania się do zabiegu uwolnienia kanału nadgarstka należy wykonać badania laboratoryjne oraz oznaczyć grupę krwi. Wszystkie badania możemy wykonać bezpośrednio przed zabiegiem, jednak ich wcześniejsze wykonanie zwiększa prawdopodobieństwo wykonania zabiegu.

Zalecenia po operacji:

 

  • zmiana opatrunków co 2 dni oraz usunięcie szwów skórnych w 10-tej dobie od zabiegu
  • ćwiczenia usprawniające wg schematu przedstawionego przez rehabilitanta w szpitalu
  • stosowanie leków przeciwbólowych w formie doustnej