Usunięcie pęcherzyka
Zabieg cholecystektomii wykonywany jest zazwyczaj z powodu dolegliwości spowodowanych kamicą pęcherzyka żółciowego. Jest to choroba powszechna i jest stwierdzana w krajach rozwiniętych u 10% ludzi powyżej 50 roku życia. Kolka żółciowa ma charakter nawrotowy. Objawia się̨ bólem w prawym podżebrzu najczęściej promieniującym do prawej łopatki. Częstym objawem towarzyszącym są wymioty. Ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego ma objawy bardziej nasilone. Obecność kamieni w pęcherzyku żółciowym oraz dolegliwości bólowe są najczęstszym wskazaniem do wycięcia pęcherzyka żółciowego. Nieleczona kamica prowadzić́ może do powstania zapalenia pęcherzyka żółciowego z koniecznością̨ operacji w trybie pilnym. Powikłaniem kamicy pęcherzyka żółciowego może być́ kamica przewodów żółciowych, żółtaczka mechaniczna, ostre zapalenie trzustki lub zapalenie otrzewnej spowodowane perforacją pęcherzyka. Przy długoletniej kamicy pęcherzyka żółciowego zwiększa się ryzyko zapadalności na raka pęcherzyka żółciowego.
Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym. Wycięcie pęcherzyka żółciowego metodą laparoskopową polega na usunięciu całego pęcherzyka żółciowego wraz z kamieniami z dostępu przez kilka otworów na skórze brzucha. W pierwszym etapie zabiegu do jamy brzusznej podaje się̨ gaz (dwutlenek węgla), aby oddzielić́ od siebie narządy, które w normalnych warunkach ściśle do siebie przylegają̨. Następnie chirurg przez punkowe cięcia wprowadza do jamy brzusznej kamerę oraz narzędzia niezbędne do przeprowadzenia zabiegu. Chirurg patrząc na monitor telewizyjny, może obserwować́ pole operacyjne, a jednocześnie używać́ narzędzi, którymi operuje. Wycięty pęcherzyk usuwa się̨ na zewnątrz przez ok. 2 cm ciecie w okolicy pępka.
W razie zaistnienia konieczności zabieg można kontynuować w technice „na otwarto”. Zmiana techniki zabiegu następuje u około 5% pacjentów. Jedyne co różni obie metody to dostęp operacyjny oraz czas powrotu do pełnej sprawności (w przypadku laparoskopii jest znacznie krótszy). W cholecystektomii „na otwarto” dostęp do jamy brzusznej uzyskuje się przez kilkunastocentymetrowe ciecie pod prawym łukiem żebrowym lub w linii pośrodkowej ciała. Pierwotnie zabieg zawsze planowany jest do wykonania w technice laparoskopowej.
Zalecenia przed operacją:
Cholecystektomia jest wykonywany z reguły u pacjentów w średnim wieku. W celu przygotowania się do zabiegu usunięcia pęcherzyka żółciowego należy wykonać badania laboratoryjne (morfologia krwi, poziom bilirubiny, GGTP, Aspat, Alat, CRP, poziom sodu i potasu, APTT) oraz oznaczyć grupę krwi. Wszystkie badania możemy wykonać bezpośrednio przed zabiegiem, jednak ich wcześniejsze wykonanie znacząco usprawnia i przyspiesza kwalifikację do zabiegu.
Zalecenia po operacji:
- codzienna toaleta ran i zmiana opatrunków oraz usunięcie szwów skórnych w 10-tej dobie od zabiegu
- przez 6 tygodni po zabiegu zaleca się̨ ograniczenie wysiłku fizycznych oraz przestrzeganie diety lekkostrawnej.