Operacja wyrostka robaczkowego
Charakterystyczny, silny ból brzucha w prawym dole biodrowym, nudności, wymioty, brak apetytu, a także podwyższona temperatura ciała – to najpowszechniejsze sygnały zapalenia wyrostka robaczkowego.
Czym jest wyrostek robaczkowy?
Jest to narząd produkujący bakterie, które rozkładają proteiny, zwane immunoglobulinami. Są one odpowiedzialne za pomoc organizmowi, podczas zwalczania infekcji. Nie jest to jednak narząd niezbędny do życia, ponieważ w razie wycięcia, inne organy przejmują jego funkcje.
Ostre zapalenie wyrostka robaczkowego jest częstą chorobą chirurgiczną, a zabieg jego usunięcia (czyli appendektomia), należy do stosunkowo prostych, obarczonych minimalnym ryzykiem komplikacji.
Co powoduje zapalenie wyrostka robaczkowego?
Zapalenie wyrostka robaczkowego najczęściej dotyka dzieci oraz młodych dorosłych. Jego przyczyną jest zamknięcie światła wyrostka przez niestrawione resztki pokarmu, kamienie kałowe, lub powiększenie grudek chłonnych. Przez spowodowany w ten sposób zastój krwi, bakterie atakują ścianę wyrostka i dochodzi do zapalenia.
Co należy zrobić w przypadku występowania objawów zapalenia wyrostka?
W przypadku odczuwania niepokojących objawów, zbliżonych do symptomów zapalenia wyrostka, należy niezwłocznie udać się na konsultację do lekarza. Im wcześniejsze wykrycie, tym większa szansa na wdrożenie przez lekarza antybiotykoterapii.
Brak rozpoznania zapalenie wyrostka, może skutkować zapaleniem otrzewnej (błony surowiczej wyściełającej jamę brzuszną oraz jamę miednicy), które jest sytuacją, zagrażającą życiu.
Na czym dokładnie polega appendektomia?
W największym uogólnieniu zabieg ten polega na dotarciu do kątnicy z wyrostkiem, odcięciu go i założeniu szwów. Zabieg ten można wykonać klasycznie lub metodą laparoskopową. Różnica pomiędzy tymi metodami, widoczna jest głównie w wielkości wykonywanego cięcia. Klasyczne usunięcie, wymaga najczęściej nacięcia 1/3 odległości, pomiędzy kolcem biodrowym przednim górnym a pępkiem.
Zabieg laparoskopowy, polega natomiast na wykonaniu trzech niewielkich nacięć o wielkości od 0,5 do 1 cm, potrzebnych do wprowadzenia kamery oraz mikro narzędzi. Appendektomia trwa zazwyczaj około godziny.
Zalecenia przed operacją:
W przypadku odczuwania niepokojących objawów, zbliżonych do symptomów zapalenia wyrostka, należy niezwłocznie udać się na konsultację do lekarza. Im wcześniejsze wykrycie, tym większa szansa na wdrożenie przez lekarza antybiotykoterapii.
Zalecenia po operacji:
Po wyjściu ze szpitala pacjent można od razu wrócić do codziennych aktywności życiowych. Pełny okres rekonwalescencji trwa zazwyczaj około 2 tygodni.