Operacja przepukliny brzusznej

Operations

Przepuklina brzuszna to schorzenie polegające na przemieszczeniu się narządów lub ich fragmentów poza jamę brzuszną. Z biegiem czasu przepuklina może się powiększać, a objawy zwiększają swoje natężenie. Powstaje ryzyko uwięźnięcia jelit, co jest bardzo groźne.

W jaki sposób powstaje przepuklina w obrębie powłok brzusznych? Dochodzi do niej poprzez osłabienie mięśni w obrębie przedniej ściany brzusznej, nierównomiernego napięcia mięśniowego lub wad powięzi. Na rozwój przepukliny mogą wpływać takie czynniki jak ciężka praca fizyczna, sporty siłowe, siedzący tryb życia, otyłość, palenie papierosów, schorzenia zwiększające ciśnienie w jamie brzusznej (np. zaparcia, choroby jelita grubego, kaszel, przerost prostaty).

Podstawowa klasyfikacja przepuklin uwzględnia miejsce ich powstania. Wyróżnia się przepukliny pachwinowe, udowe, pępkowe, kresy białej oraz pooperacyjne, które wykształcają się w bliznach pooperacyjnych.

Objawy

Objawy przepukliny brzusznej to miękki guz (wybrzuszenie) w miejscu przepukliny, który początkowo daje się odprowadzić do jamy brzusznej. Pojawia się również ból w momencie uciskania guza oraz w trakcie wysiłku fizycznego, wypróżniania się czy kaszlu. Bólowi często towarzyszy charakterystyczne uczucie pieczenia oraz ciągnięcia. Gdy występuje podejrzenie wystąpienia schorzenia, w pierwszej kolejności wykonuje się badanie ultrasonograficzne (USG), inną opcją jest tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, laparoskopia diagnostyczna lub RTG w przypadku niedrożności jelit.


Przepuklina to stan nieprawidłowy i wymaga leczenia operacyjnego. Operacja polega na wprowadzeniu narządów na prawidłowe miejsce oraz naprawieniu ubytków w ścianie jamy brzusznej. Wykonuje się ją, wykorzystując metodę tradycyjną, laparoskopową lub endoskopową przedotrzewnową. Klasyczny zabieg polega na wykonaniu cięcia, które pozwala na dotarcie do jamy brzusznej, usunięcie przepukliny, a następnie zszycie miejsca, przez które narządy wydostały się na zewnątrz. Do tego celu zazwyczaj używa się siatki przepuklinowej, która zmniejsza ryzyku nawrotu.


2-3 godzinyDuration of the treatment

2-3 dni/1-2 noce po zabieguStay in the clinic

ogólneAnesthesia

3 miesiąceRecommended stay under the supervision of a doctorArrive for a visit
How can we help you?

Arrive for a visit


* By sending the form, I agree to submit the offer and process and store my personal data for marketing purposes in accordance with the Personal Data Protection Act of 29 August 1997.