Drenaż wentylacyjny ucha środkowego

Zabiegi

Do zabiegu drenażu wentylacyjnego kwalifikuje laryngolog. W czasie wizyty kwalifikacyjnej lekarz zbierze wywiad, przeprowadzi badanie laryngologiczne ogólne oraz badanie endoskopowe nosogardła i tympanometryczne (badanie ciśnienia w uchu środkowym). Pomocne mogą być badania wykonane wcześniej, prosimy o ich zabranie.

 

Ucho środkowe połączone jest z nosogardłem za pomocą trąbki słuchowej (Eustachiusza), przez którą powietrze dostaje się do jamy bębenkowej. Wysiękowe zapalenie ucha środkowego to stan wywołany przez dysfunkcję trąbki słuchowej i polegający na zaleganiu w jamie bębenkowej gęstej wydzieliny.

 

Wysiękowe zapalenie ucha środkowego występuje najczęściej u dzieci z przerostem migdałka gardłowego na skutek zablokowania gardłowego ujścia trąbki słuchowej przez przerośniętą tkankę limfatyczną migdałka. Inną przyczyną może być również choroba refluksowa, w której dochodzi do obrzęku błony śluzowej na skutek obniżonego pH. U dorosłych zaburzenia trąbki słuchowej prowadzące do wysiękowego zapalenia ucha środkowego mogą wiązać się ze zmianami na podstawie czaszki, występować wtórnie do przebytej radioterapii lub współwystępować z chorobami autoimmunologicznymi (np. ziarniniak Wegenera).

 

W wysiękowym zapaleniu ucha środkowego występuje odwracalny niedosłuch przewodzeniowy. Nieleczone zapalenie wysiękowej prowadzi do tworzenia się kieszonek retrakcyjnych błony bębenkowej i jest punktem wyjścia dla perlaka.

Zabieg założenia drenażu wentylacyjnego ucha środkowego u dzieci przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym, u dorosłych zabieg można wykonywać w znieczuleniu miejscowym. U dzieci łącznie z drenażem na ogół wykonywana jest adenotomia celem odblokowania gardłowego ujścia trąbki słuchowej. Operacja drenażu polega na nacięciu błony bębenkowej i odessaniu gęstej wydzieliny zalegającej w jamie bębenkowej. Ponieważ błona bębenkowa zarasta się bardzo szybko (kilka dni) a trąbka słuchowa wymaga dłuższego czasu na podjęcie swojej funkcji konieczne jest założenie drenu. Dreny szpulkowe zakłada się na okres od 6-9 miesięcy. Po tym okresie dren samodzielnie wypada z błony bębenkowej. Dreny stałe typu T są stosowane się, gdy powrót funkcji trąbki słuchowej wymaga dłuższego czasu lub jest niepewny.

 

Poprawa słuchu występuje od razu po zabiegu. Do domu pacjent zazwyczaj wypisany jest w dniu zabiegu. Kontrola laryngologiczna zalecana jest w pierwszej dobie po zabiegu.

30 min

Czas trwania zabiegu

1 dzień

Pobyt w klinice

ogólne

Znieczulenie

1 miesiąc

Zalecany czas pobytu pod kontrolą lekarza

Zalecenia przed operacją:

 

  • morfologia
  • układ krzepnięcia (APTT)
  • grupa krwi
  • nie należy szczepić dziecka 2 tygodnie przed zabiegiem
  • operacji nie wykonujemy w przypadku stwierdzenia ostrej infekcji, przewlekły katar nie jest przeciwskazaniem do zabiegu

Zalecenia po operacji:

 

  • Utrzymywanie ucha na sucho do czasu wypadnięcia drenu
  • Kontrola położenia drenu w błonie bębenkowej co kilka miesięc