Redukcja piersi

Zabiegi

Nienaturalnie duże piersi niosą ze sobą ryzyko problemów zdrowotnych. Ciężkie piersi mogą nadmiernie obciążać kręgosłup i plecy. Ciężar gruczołu piersiowego deformuje także kształt klatki piersiowej i popiersia, dlatego też operacja zmniejszająca piersi tzw. redukcja piersi (usunięcie części gruczołu piersiowego i modelacja piersi) prowadzi do fizycznego i psychicznego komfortu.

Najważniesze jest, aby pacientka była w dobrym fizycznym i psychicznym stanie, miała jasne oczekiwania co do wyniku zabiegu zmniejszenia piersi oraz wiedziała jaka ma być ostateczna wielkość piersi po operacji.

Zabiegiem zainteresowane są kobiety w różnym wieku. Dziewczętom do 20 roku życia zabieg nie jest polecany, ponieważ oczekuje się, że piersi będą jeszcze rosnąć i potrzebna by była po jakimś czasie reoperacja. Osoby, które już od wczesnej młodości cierpią z powodu nadmiernej wrażliwości piersi przy normalnych stężeniach estrogenów a w wieku 20 lat mają już problemy z nadmierną wielkością piersi, mogą być zakwalifikowane do zabiegu mimo tak młodego wieku. W przypadkach tych trzeba się jednak liczyć z możliwą reoperacją (powtórnym zabiegiem).

Zmniejszenie piersi polega na usunięciu nadmiernej ilości tkanki piersiowej.

Cięcie przeprowadza się wokół otoczki brodawki, dalej biegnie pionowo w dół piersi i poziomo wzdłuż fałdu skórnego pod piersią. Cięcie przypomina kształtem odwroconą kotwicę. Następnie przeprowadza się usunięcie nadmiernej tkanki i uwypukla się piersi.
Najważniejszą częścią zabiegu jest przeniesienie kompleksu brodawka – otoczka brodawki na właściwe miejsce.
W pierwszych dniach po operacji należy liczyć się z tym, iż piersi mogą być nabrzmiałe, mogą też wystąpić krwiaki, które jednak powinny szybko ustąpić. Niektóre obrzęki mogą utrzymywać się do kilku tygodni.

Efekt zabiegu redukcji piersi jest zazwyczaj trwały. Nie jest jednak możliwe wpłynięcie na naturalne procesy starzenia się czy grawitacji, które to mogą prowadzić do lekkiego opadania piersi. W celu osiągnięcia i utrzymania jak najlepszych efektów, należy stosować się do zaleceń lekarza.

3-4 godziny

Czas trwania zabiegu

2 dni

Pobyt w klinice

ogólne

Znieczulenie

15 dni

Zalecany czas pobytu pod kontrolą lekarza

Zalecenia przed operacją:

 

  • nie zażywanie Aspiryny i leków pochodnych na 7 dni przed zabiegiem
  • powstrzymanie się od picia alkoholu, mocnej kawy na kilka dni przed zabiegiem

Zalecenia po operacji:

 

  • noszenie specjalnego biustonosza, bez fiszbin, bez „push upów”
  • unikanie wysiłku fizycznego, ćwiczeń przez 4-5 tygodni po zabiegu
  • masaż blizn
  • stosowanie kremu poprawiającego wygląd blizn np. Dermatix