Plastyka Brzucha

Zabiegi

Abdominoplastyka

znana także jako plastyka brzucha, jest rozległym zabiegiem chirurgicznym, który prowadzi do spłaszczenia brzucha, usunięcia nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej oraz zbędnych partii skóry i ma na celu wzmocnienie mięśni ściany jamy brzusznej.

Gwałtowne zmiany wagi i tym samym obwodu w pasie prowadzą do powstawania zdeformowanego i nieestetycznego brzucha. W przypadku kobiet zdarza się to najczęściej po przebytej ciąży lub w wyniku nagłej redukcji wagi, co dodatkowo pogarsza wygląd skóry w tej części ciała, ponieważ jej nadmiar nie znika wraz z tkanką tłuszczową. W efekcie skóra bywa też często oszpecona przez rozstępy

W przypadku, kiedy nadmiar tkanki tłuszczowej jest znaczny często podczas abdominoplastyki wykonuje się także liposukcję.

Przed właściwym nacięciem zostaje wprowadzona pompa ssąca, za pomocą której odsysana jest podskórna tkanka tłuszczowa. Jeżeli zaplanowana została rozległa redukcja skóry, należy liczyć się z tym, że konieczne będzie umieszczenie pępka na miejscu, w którym znajdował się przed zabiegiem.

Najpierw za pomocą cięcia wokół pępka zapewniony zostaje jego swobodny ruch w stosunku do otaczającej tkanki. Następnie najczęściej chirurg wykonuje długie cięcie prowadzące od jednej kości biodrowej do drugiej, nad linią owłosienia łonowego. Kolejno zostaje oddzielona skórę od ściany brzusznej, przeciągnięta w kierunku żeber i podniesiona. W ten sposób bezpośrednio odsłonięte zostają mięśnie proste jamy brzusznej, które następnie zostają wzmocnione poprzez zebranie ich i zszycie w nowym położeniu. Zapewnia to wzmocnienie ściany brzusznej i daje efekt wyszczuplenia talii.
Nadmierna ilość skóry zostaje usunięta i wycina się otwór, do którego zostaje doszyty pępek.
Rana pooperacyjna zszywana jest zazwyczaj w kilku warstwach, w większości przypadków stosuje się szwy rozpuszczalne. Pod skórą umieszczone zostają dreny ssące a ścianę brzuszną odciąża się specjalnym elastycznym bandażem kompresyjnym.

Po abdominoplastyce pozostaje długa blizna, która jest ceną za uzyskanie efektu płaskiego brzucha. Łatwo jednak można ją ukryć pod bielizną, ponieważ cięcie prowadzi na linii bikini.

Efekty plastyki brzucha są zazwyczaj bardzo widoczne. W większości przypadków wynik operacji jest trwały, zwłaszcza wtedy jeżeli pacjent stosuje zrównoważoną dietę i wykonuje zalecone ćwiczenia. Nie oznacza to jednak, że po abdominoplastyce w poddanych zabiegowi obszarach ciała nie dojdzie do ponownego nagromadzenia się tkanki tłuszczowej.

2-3 godziny

Czas trwania zabiegu

2 dni

Pobyt w klinice

ogólne

Znieczulenie

15 dni

Zalecany czas pobytu pod kontrolą lekarza

Zalecenia przed operacją:

 

  • nie zażywanie Aspiryny i leków pochodnych na 7 dni przed zabiegiem
  • powstrzymanie się od picia alkoholu, mocnej kawy na kilka dni przed zabiegiem

Zalecenia po operacji:

 

  • noszenie specjalnego pasa brzusznego przez okres 5-6 tygodni po zabiegu
  • unikanie wysiłku fizycznego, ćwiczeń przez 5-6 tygodni po zabiegu
  • masaż blizn
  • stosowanie kremu poprawiającego wygląd blizn np. Dermatix