Adenotomia usunięcie migdałka gardłowego

Zabiegi

Fizjologiczne powiększenie migdałka gardłowego występuje między 3 a 7 rokiem życia i związane jest z procesem nabywania kompetencji immunologicznych przez dziecko. Migdałek gardłowy (tzn. III migdałek) jest skupiskiem tkanki limfatycznej zlokalizowanej na stropie nosogardła (za jamą nosa i powyżej podniebienia miękkiego). Fizjologiczne powiększenie migdałka gardłowego występuje między 3 a 7 rokiem życia i związane jest z procesem nabywania kompetencji immunologicznych przez dziecko.

 

Patologiczny (nadmierny) przerost migdałka gardłowego spowodowany jest najczęściej częstymi infekcjami górnych dróg oddechowych. Obserwuje się też skłonności genetyczne do przerostu migdałka gardłowego oraz komponentę alergiczną.

 

Głównym objawem przerostu migdałka gardłowego jest zaburzenie drożności nosa przejawiające się trudnością z jego oczyszczaniem w następstwie czego pojawia się przewlekły bądź często nawracający katar oraz podwyższona podatność na infekcje dróg oddechowych. Dodatkowo z powodu zaburzenia drożności górnych dróg oddechowych dziecko ma otwarte usta i przez nie oddycha a w nocy występuje chrapanie, mogące prowadzić nawet do bezdechów.

 

Nieleczony przerost migdałka gardłowego oprócz wspomnianych już częstych infekcji dróg oddechowych i bezdechów prowadzi do zaburzeń drożności trąbek słuchowych, których ujście zlokalizowane jest na bocznej ścianie nosogardła. W wyniku wytworzenia się podciśnienia w uchu środkowym dochodzi do gromadzenia się płynu w jamie bębenkowej i niedosłuchu.

 

Zabieg adenotomii wykonuje się w z znieczuleniu ogólnym. Polega on na usunięciu tkanki limfatycznej nosogardła z dojścia przez jamę ustną. Do domu pacjent zazwyczaj wypisany jest w dniu zabiegu. Kontrola laryngologiczna zalecana jest w pierwszej dobie po zabiegu oraz po 7-14 dniach. Zaleca się, żeby po adenotomii dziecko przez tydzień nie chodziło do przedszkola/szkoły.

30-45 min

Czas trwania zabiegu

1 dzień

Pobyt w klinice

ogólne

Znieczulenie

1 miesiąc

Zalecany czas pobytu pod kontrolą lekarza

Zalecenia przed operacją:

  • morfologia
  • układ krzepnięcia (APTT)
  • grupa krwi
  • nie należy szczepić dziecka 2 tygodnie przed zabiegiem
  • operacji nie wykonujemy w przypadku stwierdzenia ostrej infekcji, przewlekły katar nie jest przeciwskazaniem do zabiegu

Zalecenia po operacji:

  • unikanie wysiłków fizycznych przez 3-7 dni
  • dieta lekkostrawna przez 3-7 dni
  • leczenie przeciwbólowe