Poradnia: PRELUKSACJA

Poradnie

Preluksacja – Czym jest i dlaczego jest tak ważna? 

W oczekiwaniu na pierwsze kroki dziecka nie zapominajmy o profilaktyce. Kluczowym badaniem jest preluksacja, która ma na celu wykrywanie ewentualnych wad wrodzonych stawów biodrowych u dzieci. Wykonuje się ją we wczesnym okresie niemowlęcym. Badanie z użyciem ultrasonografu jest bezbolesne i nieinwazyjne dla maluszka, a jego powtarzanie pozwala zapobiec lub szybko wykryć wszelkie nieprawidłowości i wdrożyć odpowiednie leczenie.

 

Kiedy należy wykonać badanie stawów biodrowych dziecka? 

Pierwsze badanie powinno odbyć się pomiędzy czwartym a szóstym tygodniem życia. Kolejne kontrolne badania przeprowadza się zgodnie z wytycznymi, które przekaże lekarz podczas pierwszej wizyty preluksacyjnej. Dlaczego powtórzenie badania jest istotne? Pierwsze badanie, które nie wykazało  nieprawidłowości nie wyklucza, że np. nieodpowiednia pielęgnacja dziecka doprowadzi do powstania wad, które należy wykryć i leczyć.

Jak wygląda badanie? 

W czasie wizyty lekarz wykonuje badanie ortopedyczne oraz badanie USG stawów biodrowych. Przed badaniem zdejmuje się dziecku pieluchę i układa się je na specjalnym stole w pozycji na boku. Następnie lekarz rozprowadza w okolicy biodra żel do USG, a następnie przechodzi do właściwego badania. Całość trwa możliwie najkrócej i jest całkowicie bezbolesna i bezpieczna dla naszego dziecka, nie wymaga też specjalnych przygotowań. Może powodować minimalny dyskomfort, jednak pamiętajmy, że zbyt późne wykrycie wad ma poważniejsze konsekwencje niż chwila niewygody naszej pociechy. Wynik badania otrzymuje się w czasie tej samej wizyty.

Dlaczego preluksacja jest tak ważna?

Wczesne wykrycie wad pozwala na ich kompletne wyleczenie. Zbyt późna reakcja lub pominięcie badań mogą doprowadzić do problemów z nauką chodzenia, a w szczególnych przypadkach do kalectwa. Właśnie dlatego pomimo czasu, który dzieli nas od pierwszych kroków naszego dziecka, pamiętajmy o profilaktyce. W końcu zdrowie jest najważniejsze!

 

Zadbaj o zdrowie bioderek 

Dzielimy się kilkoma poradami, dzięki którym na co dzień zadbasz o zdrowie bioder swojego dziecka. Po pierwsze pamiętaj o odpowiedniej pozycji podczas przewijania oraz o wygodnej pieluszce – nie może być zbyt ciasna. Równie ważny jest odpowiedni dobór ubrań – najlepiej, aby były odrobinę większe, tak aby dziecko miało pełną swobodę ruchów. Zadbaj też o wygodny materac, aby zapewnić odpowiednią pozycję w trakcie snu. Dobry wpływ na rozwój stawu biodrowego ma układanie dziecka na brzuchu. W czasie zabaw unikajmy ciągnięcia za nóżki. Pamiętajmy również o odpowiedniej pozycji noszenia dziecka, nóżki powinny rozchodzić się na boki, swobodnie zgięte.

Preluksacja w ORTHOS

Naszym specjalistą w tej dziedzinie są dr Jagoda Patkowska i dr Tomasz Nowak. Ich doświadczenie i indywidualne podejście do pacjenta sprawiają, że nawet najmłodsi pacjenci czują się w pełni komfortowo. Na wizytę u dr Patkowskiej i dr Nowaka można umówić się telefonicznie pod nr 71 73 58 700 lub korzystając z profilu lekarza w serwisie Znany Lekarz:

Umów się na wizytę w poradni preluksacyjnej:

Jagoda Patkowska – ZnanyLekarz.pl

Tomasz Nowak – ZnanyLekarz.pl