Znamiona pod lupą

Przeciętnie występuje ich około 20 na całym ciele. Wielu osób uważa je za urokliwy atrybut, jednak ich charakterystyka wychodzi daleko poza estetyczne upodobania. Pieprzyki to zmiany skórne, które powinny pozostać pod ścisłą obserwacją specjalisty. Brak odpowiedniej diagnozy może okazać się ogromnym zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia.

Świadome przeciwdziałanie szkodliwemu rozwojowi zmian szczególnie istotne jest teraz – po okresie letnim, kiedy promienie słoneczne oddziaływały z dużą intensywnością na nasze ciało, a my sami chętniej wystawialiśmy się na ich działanie. Warto sprawdzić jaki miały wpływ na stan naszej skóry i czy nie spowodowały problemów zdrowotnych.

Rodzaje znamion

Pieprzyki to znamiona skórne, powstałe ze skupienia komórek barwnikowych – melanocytów. Część z nich to zmiany wrodzone, obecne na ciele od urodzenia. Pieprzyki, powstające w kolejnych etapach życia określa się mianem znamion nabytych. Charakteryzują się owalnym lub okrągłym kształtem i regularną budową. Zarówno znamiona wrodzone, jak i nabyte cechują się niskim prawdopodobieństwem transformacji w zmiany złośliwe.

Obserwując znamiona obecne na skórze, największą uwagę zwrócić należy na te, które zakwalifikować można do kategorii atypowych. Są to zmiany o określonych cechach, które scharakteryzowane zostały w metodzie diagnozy ABCDE:

  • A – asymetria – nierówny kształt
  • B – brzegi – nieregularne “poszarpane” brzegi
  • C – czarny, czerwony lub niejednolity kolor
  • D – duży rozmiar (o średnicy większej niż 5 mm)
  • E – ewolucja – wszelkie zmiany w wyglądzie, występujące w przeciągu około 3 miesięcy

Jeśli znamię spełnia choć jedno z opisanych w powyższej metodzie kryteriów, rekomendowana jest niezwłoczna konsultacja ze specjalistą chirurgii, dermatologii lub onkologii, w celu przeprowadzenia fachowej diagnozy i sprawnej reakcji na wszelkie nieprawidłowości.
Niebezpieczne czynniki

Wpływ promieniowania UV, w szczególności UVB, może spowodować rozwój czerniaka. Jest to rodzaj nowotworu skóry, powstający w wyniku pojawienia się nowej, złośliwej zmiany skórnej lub zezłośliwienia istniejącej już zmiany barwnikowej. Choć stanowi około 1% wszystkich występujących w Polsce nowotworów, obecnie obserwuje się wzrost zachorowalności na niego.

Szkodliwe promieniowanie oddziałuje na skórę podczas ekspozycji na słońce oraz w trakcie korzystania z solarium. Czynniki potencjalnie zwiększające niebezpieczeństwo to uwarunkowania genetyczne, jasna karnacja, tendencja do oparzeń słonecznych oraz obecność piegów i dużej ilości znamion barwnikowych.

Jak zmniejszyć ryzyko?

Ostrożność wobec ekspozycji na promienie słoneczne to nawyk niezwykle istotny w prewencji powstawania czerniaka. Zakrywanie części ciała odzieżą, stosowanie filtrów ochronnych, przeciwdziałanie oparzeniom słonecznym i unikanie ekspozycji na promienie słoneczne w godzinach południowych to sposoby na znaczne zmniejszenie ryzyka zachorowania. Rekomendowane jest również ograniczenie lub całkowita rezygnacja z korzystania z solarium.

Pod okiem specjalisty

Przeciwdziałanie czerniakowi nie może obyć się bez regularnej lekarskiej kontroli. Dermatoskopia to bezbolesne specjalistyczne badanie, polegające na obserwacji znamion w dużym powiększeniu (mikroskopia powierzchniowa). W przypadku wątpliwości, zwykle zaleca się usunięcie oraz histopatologiczne przebadanie podejrzanych zmian. Badanie kontrolne powinno wykonywać się minimum raz w roku, najlepiej po okresie letnim. Na wizytę do specjalisty należy umówić się niezwłocznie w przypadku występowania nieprawidłowości takich jak znaczne powiększenie, zmiana koloru czy kształtu znamienia, a także krwawienie i swędzenie występujące okolicach zmiany. Szybkie wykrycie i skuteczna reakcja znacznie zwiększa szansę na wyleczenie nowotworu.

W celu dokonania dokładnej i skutecznej diagnozy, zapraszamy do konsultacji ze specjalistami w szpitalu Orthos – dr Kamilą Fudalej oraz dr Markiem Pudełko. Nie czekaj, zadbaj o swoje zdrowie.