Wypoczynek nad wodą – jak bezpiecznie spędzić wakacje nad morzem/jeziorem?
Słońce, woda i swoboda
Idealne wakacje? Nad wodą! Ukojenie w ciepły, letni dzień może przynieść chłodna kąpiel. Należy jednak przestrzegać odpowiednich zasad i w sposób bezpieczny podchodzić zarówno do przebywania na słońcu, jak i samych kąpieli.
Bezpieczne opalanie
Plaża dla wielu jest jednoznaczna z opalaniem. Przyjemne ciepło na ciele i skóra muśnięta słońcem – brzmi dobrze? Warto jednak opalać się nie tylko skutecznie, ale też bezpiecznie. Jak? Oto kilka najważniejszych zasad:
- Unikaj słońca od 11:00 do 15:00.
- Pij dużo wody.
- Zadbaj o odpowiednie wyposażenie: okulary przeciwsłoneczne i nakrycie głowy.
- Do opalania stosuj kremy z filtrami UV (smaruj ciało co 3-4 godziny).
- Rób przerwy w opalaniu. Pamiętaj, że w cieniu również można się opalić.
- Zabezpiecz miejsca najbardziej wrażliwe na promieniowanie (np. tatuaże czy blizny).
- Najważniejsze: kiedy Twoje ciało jest nagrzane od słońca – nie wbiegaj do wody! To grozi szokiem termicznym.
Gofry i kąpiel? To się nie łączy!
Piknik, grill i butelka napoju procentowego – to częste obrazki, które widzimy nad wodą. Jedzenie i picie to podstawowe potrzeby i prawa człowieka, natomiast przy zbiornikach wodnych trzeba zachować szczególną ostrożność po spożyciu posiłku lub wypiciu alkoholowego napoju.
Obfity posiłek obniża sprawność fizyczną i koncentrację – organizm poświęca energię na trawienie. Występuje zwiększone ryzyko skurczu mięśni. Dlatego pływanie zaraz po jedzeniu wiąże się ze sporym niebezpieczeństwem. Zanim wejdziesz do wody – odczekaj 2 godziny.
Kąpiel po alkoholu lub środkach odurzających (nawet w małych ilościach!) może zakończyć się poważnym uszczerbkiem na zdrowiu, a nawet śmiercią. W 2020 roku spośród wszystkich osób, które utonęły w Polsce, 25 % była pod wpływem alkoholu.
Organizm pod wpływem substancji psychoaktywnych obniża poziom skupienia, zaburza umiejętność logicznego myślenia, a ruchy stają się nieskoordynowane i opóźnione. Używki mogą również powodować skurcze, bardzo niebezpieczne podczas pływania.
Challenge : dbaj o swoje zdrowie
Szalone pomysły, odważne aktywności, niezorganizowane konkursy i challenge to częste powody wypadków. Jak nie dać się porwać nieodpowiedzialnym formom spędzania czasu?
- Nie przeceniaj swoich możliwości. To, że umiesz pływać, nie oznacza, że nie ma dla Ciebie zagrożeń w wodzie. Woda to potężny żywioł – bywa nieprzewidywalny.
- Nie daj się namówić. Jeśli czujesz, że jakaś proponowana Ci aktywność wodna jest poza Twoim zasięgiem lub strefą komfortu – zostań na lądzie.
- Bądź głosem rozsądku – jeśli jesteś świadkiem nieodpowiedzialnego zachowania względem Ciebie lub kogoś innego – daj jasny sygnał, że to Ci nie odpowiada.
Zasady to zasady
Zorganizowane kąpieliska mają zazwyczaj swoje zasady, z którymi warto się zapoznać. Tak samo jest w przypadku wodnych rozrywek.
- Zrób wcześniej research na temat miejsca, do którego jedziesz. Czy to strzeżone kąpielisko? Czy obowiązują jakieś zasady? Czy na miejscu jest ratownik?
- Zawsze słuchaj poleceń ratownika.
- Zwracaj uwagę na oznaczenia: flagi, boje, ostrzeżenia.
- Podczas aktywności wodnej (kajaki, rowerki wodne, łódki) dbaj o bezpieczeństwo – swoje i towarzyszących Ci osób. Nie zdejmujcie kapoków, nie płyńcie zbyt daleko. Przed wypłynięciem dowiedzcie się, na co zwracać uwagę na wodzie (szczególnie jeśli to Wasz pierwszy raz) i stosujcie się do zaleceń instruktora, jeśli takie dostaniecie.
Reaguj, pomagaj, edukuj
Zwracaj uwagę na swoje otoczenie – ludzi wokół. Jeśli widzisz coś niepokojącego, natychmiast reaguj. Ktoś może popełnić błąd, ktoś może nie wiedzieć – ważne, żeby w konsekwencji nie doszło do tragedii. Na wszelki wypadek zapisz sobie w telefonie numer do WOPR-u (Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego) – 601 100 100.