Wypoczynek nad wodą – jak bezpiecznie spędzić wakacje nad morzem/jeziorem?

Słońce, woda i swoboda

Idealne wakacje? Nad wodą! Ukojenie w ciepły, letni dzień może przynieść chłodna kąpiel. Należy jednak przestrzegać odpowiednich zasad i w sposób bezpieczny podchodzić zarówno do przebywania na słońcu, jak i samych kąpieli.

Bezpieczne opalanie

Plaża dla wielu jest jednoznaczna z opalaniem. Przyjemne ciepło na ciele i skóra muśnięta słońcem – brzmi dobrze? Warto jednak opalać się nie tylko skutecznie, ale też bezpiecznie. Jak? Oto kilka najważniejszych zasad:

 1. Unikaj słońca od 11:00 do 15:00.
 2. Pij dużo wody.
 3. Zadbaj o odpowiednie wyposażenie: okulary przeciwsłoneczne i nakrycie głowy.
 4. Do opalania stosuj kremy z filtrami UV (smaruj ciało co 3-4 godziny).
 5. Rób przerwy w opalaniu. Pamiętaj, że w cieniu również można się opalić.
 6. Zabezpiecz miejsca najbardziej wrażliwe na promieniowanie (np. tatuaże czy blizny).
 7. Najważniejsze: kiedy Twoje ciało jest nagrzane od słońca – nie wbiegaj do wody! To grozi szokiem termicznym.

Gofry i kąpiel? To się nie łączy!

Piknik, grill i butelka napoju procentowego – to częste obrazki, które widzimy nad wodą. Jedzenie i picie to podstawowe potrzeby i prawa człowieka, natomiast przy zbiornikach wodnych trzeba zachować szczególną ostrożność po spożyciu posiłku lub wypiciu alkoholowego napoju.

Obfity posiłek obniża sprawność fizyczną i koncentrację – organizm poświęca energię na trawienie. Występuje zwiększone ryzyko skurczu mięśni. Dlatego pływanie zaraz po jedzeniu wiąże się ze sporym niebezpieczeństwem. Zanim wejdziesz do wody – odczekaj 2 godziny.

Kąpiel po alkoholu lub środkach odurzających (nawet w małych ilościach!) może zakończyć się poważnym uszczerbkiem na zdrowiu, a nawet śmiercią. W 2020 roku spośród wszystkich osób, które utonęły w Polsce, 25 % była pod wpływem alkoholu.

Organizm pod wpływem substancji psychoaktywnych obniża poziom skupienia, zaburza umiejętność logicznego myślenia, a ruchy stają się nieskoordynowane i opóźnione. Używki mogą również powodować skurcze, bardzo niebezpieczne podczas pływania.

Challenge : dbaj o swoje zdrowie

Szalone pomysły, odważne aktywności, niezorganizowane konkursy i challenge to częste powody wypadków. Jak nie dać się porwać nieodpowiedzialnym formom spędzania czasu?

 1. Nie przeceniaj swoich możliwości. To, że umiesz pływać, nie oznacza, że nie ma dla Ciebie zagrożeń w wodzie. Woda to potężny żywioł – bywa nieprzewidywalny.
 2. Nie daj się namówić. Jeśli czujesz, że jakaś proponowana Ci aktywność wodna jest poza Twoim zasięgiem lub strefą komfortu – zostań na lądzie.
 3. Bądź głosem rozsądku – jeśli jesteś świadkiem nieodpowiedzialnego zachowania względem Ciebie lub kogoś innego – daj jasny sygnał, że to Ci nie odpowiada.

Zasady to zasady

Zorganizowane kąpieliska mają zazwyczaj swoje zasady, z którymi warto się zapoznać. Tak samo jest w przypadku wodnych rozrywek.

 1. Zrób wcześniej research na temat miejsca, do którego jedziesz. Czy to strzeżone kąpielisko? Czy obowiązują jakieś zasady? Czy na miejscu jest ratownik?
 2. Zawsze słuchaj poleceń ratownika.
 3. Zwracaj uwagę na oznaczenia: flagi, boje, ostrzeżenia.
 4. Podczas aktywności wodnej (kajaki, rowerki wodne, łódki) dbaj o bezpieczeństwo – swoje i towarzyszących Ci osób. Nie zdejmujcie kapoków, nie płyńcie zbyt daleko. Przed wypłynięciem dowiedzcie się, na co zwracać uwagę na wodzie (szczególnie jeśli to Wasz pierwszy raz) i stosujcie się do zaleceń instruktora, jeśli takie dostaniecie.

Reaguj, pomagaj, edukuj

Zwracaj uwagę na swoje otoczenie – ludzi wokół. Jeśli widzisz coś niepokojącego, natychmiast reaguj. Ktoś może popełnić błąd, ktoś może nie wiedzieć – ważne, żeby w konsekwencji nie doszło do tragedii. Na wszelki wypadek zapisz sobie w telefonie numer do WOPR-u (Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego) – 601 100 100.