Stłuczenia, zwichnięcia, złamania – jak się ich ustrzec? Jak z nimi postępować?

Wakacje to dla wielu z nas czas wzmożonej aktywności. Długie dni i wakacyjne wyjazdy obfitują nie tylko w bierny wypoczynek na plaży, czy w zaciszu ogrodu lub parku, ale również w różnorodne formy aktywnego spędzania czasu. Górskie wycieczki, rowerowe wyprawy, gry zespołowe, czy sporty ekstremalne – to tylko niektóre z wielu form wysiłku, na które decydujemy się w czasie urlopu. Kiedy jesteśmy bardziej aktywni niż zazwyczaj, zwiększa się szansa na pojawienie się kontuzji. Długie godziny spędzane przed biurkiem i mało aktywny tryb życia na co dzień, prowadzą do pozbawienia organizmu witalności. Kiedy mięśnie i stawy nie są odpowiednio przygotowane do nadmiernego wysiłku, łatwo o kontuzję.

NIE BAGATELIZUJ OBJAWÓW

To co najważniejsze w przypadku urazów to nie bagatelizowanie objawów, nawet w sytuacji kiedy obrażenie nie wygląda na pierwszy rzut oka na niebezpieczne. Warto po każdej kontuzji wykluczyć złamanie, ponieważ objawy kliniczne przy skręceniu, zwichnięciu i złamaniu są podobne. A mianowicie obrzęk i ból. Z pewnymi niewielkimi urazami i powierzchownymi ranami skóry można poradzić sobie samemu, jednak nie należy unikać wizyty u lekarza, w celu przejścia odpowiednich badań. W końcu chodzi o nasze zdrowie, a konsekwencje nie leczenia mogą dać o sobie znać dopiero po kilku latach.

Najczęstsze urazy, na które jesteśmy narażeni w czasie wakacyjnych przygód, zostały opisane poniżej.

STŁUCZENIA

Stłuczenia to wyjątkowo powszechne urazy. Nic dziwnego – łatwo o nie w trakcie uprawiania sportu, czy w wyniku niefortunnego upadku w trakcie pieszych wycieczek, czy domowych obowiązków. Może do nich również dojść poprzez uderzenie tępym przedmiotem.

Jak rozpoznać stłuczenie? Pojawia się obrzęk i wylewy podskórne, staw ulega zniekształceniu, występuje ostry ból, stłuczony staw ma ograniczony lub całkowicie upośledzony ruch.

W przypadku stłuczenia leczenie może ograniczać się do przyłożenia zimnego kompresu w bolące miejsce. Należy pamiętać, że łatwo pomylić stłuczenie z poważniejszymi urazami, dlatego kiedy ból nie ustępuje, konieczna jest konsultacja z lekarzem.

ZWICHNIĘCIA

Nierówne postawienie stopy na podłożu, czy upadek może skutkować zwichnięciem. Polega ono na przemieszczeniu końców kości względem siebie, poza ich fizjologiczne położenie.

Objawami zwichnięcia są ból, obrzęk, nieprawidłowe ułożenie, upośledzenie ruchomości, zniekształcony obrys stawu. W przypadku zwichnięcia należy w miarę możliwości unieruchomić staw i udać się do lekarza, aby go nastawił. Jest to wyjątkowo ważne – nie nastawienie stawu może doprowadzić do zmian patologicznych, które utrudniają jego późniejsze nastawienie i funkcjonowanie.

ZŁAMANIA

 Złamanie to przerwanie ciągłości kości. Jego objawy to ból, który nasila się przy poruszaniu, opuchlizna, tkliwość w okolicy urazu, deformacja, przemieszczenie skóry w miejscu urazu oraz nieprawidłowe ruchy kości.

W każdym przypadku podejrzenia złamania kości należy niezwłocznie udać się do lekarza, a w poważniejszych przypadkach wezwać pogotowie ratunkowe.

W przypadku złamań zazwyczaj konieczne jest założenie opatrunku gipsowego. Warto zastanowić się nad gipsem syntetycznym. W odróżnieniu od tradycyjnego przepuszcza on powietrze, jest lżejszy i nie przeszkadza w utrzymaniu higieny ciała – w przypadku zamoczenia można wysuszyć go suszarką. Jest hipoalergiczny i nie wysusza skóry.

SPOSÓB NA UDANY WYPOCZYNEK? – ROZWAGA

Aby wypoczynek był udany należy pamiętać o rozwadze i nie przeliczaniu swoich możliwości. W razie jakichkolwiek obaw o swój stan zdrowia najlepiej udać się do lekarza, w końcu lato powinno być okresem beztroski i braku zmartwień.