Sen – dlaczego jest taki ważny? Porady jak zadbać o dobry sen.

Sen nie tylko odpowiada za odpoczynek i regenerację. Ma on znaczący wpływ na układ nerwowy, gospodarkę hormonalną, konsolidację pamięci, a także zdrowie psychiczne. Niestety zdarza się, że zaniedbujemy sen, zapominając o tym jak bardzo go potrzebujemy.

Jednym z kluczowych procesów, który zachodzi podczas snu, jest regeneracja ośrodkowego układu nerwowego. W trakcie snu, kiedy jego aktywność się wyłącza, mózg uruchamia mechanizmy naprawcze. Aby do nich doszło, potrzebne są dwie fazy snu:

  • faza NREM — czyli sen wolnofalowy, następujący od razu po zaśnięciu. To właśnie podczas tej fazy następuje regeneracja organizmu: gałki oczne poruszają się powoli, jelita pracują wolniej a oddech uspokaja się.
  • faza REM – której towarzyszą szybkie ruchy gałek ocznych. To wtedy dochodzi do marzeń sennych.

Faza REM jest najkrótsza, a mózg podczas niej jest wyjątkowo aktywny (chociaż ciało odpoczywa). Na tym etapie odbywa się również utrwalanie informacji zgromadzonych podczas dnia.

 Jak zadbać o zdrowy sen?

Regularność

Rutyna jest dobra dla organizmu. Warto zadbać o regularne pory snu, a także o stałą ilość jego godzin. Mówi się, że czas snu nie powinien być mniejszy niż 7 godzin.

Wyciszenie

Na kilka godzin przed snem, dobrze jest stopniowo się wyciszać. Jak? Pomocne może być ograniczenie niebieskiego światła, które zaburza wydzielanie melatoniny – hormonu odpowiedzialnego za sen i regenerację. Zdrowym nawykiem jest odłożenie urządzeń elektronicznych przed udaniem się do łóżka i zastąpienie ich… dobrą książką, która jest doskonałą metodą na relaks przed snem.

Temperatura

Optymalna temperatura do spania powinna wynosić 16-20 stopni Celsjusza. Spanie w zbyt wysokiej, lub zbyt niskiej temperaturze, niestety jest częstą przyczyną bezsenności. Warto również pamiętać o wietrzeniu pokoju przed zaśnięciem – świeże powietrze jest bardzo korzystne dla snu!

Aromaterapia

Domowa aromaterapia, cieszy się coraz większą popularnością. Wystarczy kilka kropli naturalnego olejku eterycznego rozcieńczonych w dyfuzorze lub kominku, aby skorzystać z dobroczynnych właściwości aromaterapii. Dzięki pobudzaniu układu limbicznego w mózgu oraz kontaktowi z błonami śluzowymi (podczas wdychania oparów), olejki eteryczne wykazują dobry wpływ na takie dolegliwości jak katar, bezsenność i ból głowy. Na dobry sen polecane są olejki z lawendy, drzewa sandałowego lub melisy.

Napoje uspokajające

Ciepłe mleko na godzinę przed zaśnięciem, napar z rumianku, a może melisa? Każdy z tych napojów, jest dobrym rozwiązaniem, aby wspomóc zdrowy sen, ponieważ wykazują one właściwości odprężające.

Wykluczenie problemów zdrowotnych – chrapania, nieprawidłowości w oddychaniu

Czasami nasze chrapanie spowodowane np. przerostem migdałków czy krzywą przegrodą nosową jest przyczyną nie tylko naszych problemów ze snem, ale też problemów otoczenia. Nic tak nie wybija z naturalnego rytmu snu jak hałas chrapania. Warto skonsultować ze specjalistą swoje problemy z chrapaniem i  cieszyć się zdrowym snem.

Należy pamiętać, że systematyczność jest kluczem podczas pracy o dobry, jakościowy sen! Warto więc stworzyć swój własny „rytuał” przed zaśnięciem, na podstawie ulubionych metod, które nie tylko pozytywnie wpłyną na sam proces zasypiania, ale też ogólne dobre samopoczucie.