Pierwszy w Polsce zabieg wszczepienia personalizowanej miniendoprotezy stawu skokowego zrealizowany!

To był wyjątkowy, historyczny zabieg. Pierwszy raz w Polsce zespół lekarzy na czele z legendarnym ortopedą gwiazd sportu prof. Niekiem Van Dijkiem  z Amsterdamu oraz dr hab. Bogusławem Sadlikiem przeprowadził zabieg wszczepienia miniendoprotezy powierzchniowej stawu skokowego. Endoproteza została wykonana specjalnie dla 44-letniej pacjentki i wszczepiona podczas operacji w Szpitalu Wielospecjalistycznym Orthos w Komorowicach k. Wrocławia. Zabieg mogli śledzić na żywo – online rehabilitanci i ortopedzi z całego świata, ponieważ odbywał się w trakcie dwudniowego, międzynarodowego kursu online ICRS approved Knee & Ankle Course 2020. 
 
Implant zaprojektowano i wykonano na podstawie skanów tomografii komputerowej i rezonansu dla 44-letniej pacjentki, która wcześniej przeszła operację biologicznej rekonstrukcji uszkodzenia chrzęstno-kostnego stawu skokowego. Wykonany w przeszłości zabieg nie doprowadził do pełnego wyleczenia, dlatego szansą na powrót do sprawności była unikalna, nie realizowana wcześniej w Polsce operacja wszczepienia personalizowanej endoprotezy szwedzkiej firmy Episurf Medical. Operację nadzorował prof. Niek Van Dijk, ortopeda gwiazd sportu, w tym m.in.  Cristiano Ronaldo, a wykonał ją dr hab. n. med. Bogusław Sadlik z Zespołem. Pacjentka czuje się dobrze i wróciła do domu, gdzie kontynuuje dalszą rehabilitację pozabiegową pod okiem specjalistów.
Cieszymy się, że mogliśmy pomóc pacjentce i wykonać ten zabieg po raz pierwszy w naszym kraju. Przebieg wydarzenia na żywo śledzili uczestnicy kursu Knee & Ankle Course 2020 zarówno z Europy, Azji jak i obu Ameryk. To było wielkie wyzwanie i z dumą możemy powiedzieć, że wszystko poszło zgodnie z planem. Ważne jest też to, że z przebiegiem zarówno tego, jak i dwóch innych zabiegów biologicznej rekonstrukcji stawów mogli zapoznać się ortopedzi uczestniczący w kursie online. Dzięki temu, pomimo trudnych, pandemicznych warunków panujących na całym świecie, możemy dzielić się wiedzą i edukować – mówi dr hab. n. med. Bogusław Sadlik, Wiceprezes Fundacji Bio Ortho Sport, organizator wydarzenia.
Szpital Orthos w Komorowicach koło Wrocławia jest placówką, która specjalizuje się w leczeniu schorzeń ortopedycznych, w tym także w leczeniu innowacyjnymi, autorskimi metodami ekspertów pracujących na co dzień w szpitalu. Dr. hab. n. med. Bogusław Sadlik, który ze swoim Zespołem przeprowadził zabieg wszczepienia miniendoprotezy stawu skokowego jest m.in.  autorem nowatorskiej metody leczenia stawu kolanowego i skokowego  techniką tzw. suchej artroskopii z implantacją komórek macierzystych pozyskanych z galarety Whartona sznura pępowinowego.