Operacja żylaków i co dalej?

Niewydolność żylna jest chorobą nieuleczalną. Skłonność do powstawania żylaków jest uwarunkowana genetycznie, a to czy będziemy je mieli zależy w dużej mierze od tego jak żyjemy. Fakt, że nasi rodzice czy dziadkowie borykali się z tym problemem nie przesądza o tym że i nas to czeka. Cała „magia” medycyny polegająca na operacjach, lekach, profilaktyce przeciw żylakowej ma na celu jedynie zatrzymanie choroby, a nie jej wyleczenie. Jeżeli zdecydowaliśmy się na zabieg to warto potem powalczyć o to, aby cieszyć się jak najdłużej jego efektami i aby nie doprowadzić do nawrotu choroby. Jak dbać o nogi?

Nie należy zbytnio ogrzewać nóg! Sauna, leżenie w wannie z gorącą wodą, opalanie niestety nie służą kondycji naszych nóg. Wskazane za to jest utrzymywanie nóg w komforcie termicznym.

Powiedz tak aktywności fizycznej. Sport jest wskazany w niemal każdej formie. Bieganie, pływanie, chodzenie, jazda na rowerze – wszystko co pozwala na dynamiczne skurcze mięśni łydki. Ich praca działa jak pompa i nie pozwala na zastój krwi w naczyniach. Niewskazane jest natomiast statyczne napinanie mięśni np. podczas niektórych ćwiczeń na siłowni.

Bardzo niekorzystne jest przebywanie w pozycji siedzącej ze spuszczonymi nogami. Długie podróże samolotem, samochodem czy koleją męczą nasz układ żylny. Należy dbać o częste spacery po pokładzie lub przerwy w podróży. W domu czy w pracy pamiętajmy o trzymaniu nóg nieco wyżej.

Kompresoterapia przede wszystkim. To jedna z najważniejszych rzeczy w profilaktyce niewydolności żylnej. Każdy wyrób medyczny jest dobry pod warunkiem odpowiedniego certyfikowania. Nie kupujmy okazyjnych pończoch bo nie będą działać jak trzeba i przyniosą więcej szkód niż pożytku.

Jak dobrać pończochy? Rano gdy się obudzimy,  a jeszcze nie spuścimy nóg z łóżka zróbmy cztery pomiary przy użyciu centymetra krawieckiego. Zmierzmy obwód kostki, łydki, pod kolanem i uda. Z tymi wymiarami idziemy do apteki i farmaceuta dobiera dla nas odpowiedni rozmiar. Stopień ucisku lekarz ustala podczas badania.

Jeśli chodzi o farmakoterapię to jest to sprawa indywidualna i ustala ją dla każdego pacjenta lekarz flebolog.

 

Dbajmy o swoje nogi – mamy jeszcze wiele kilometrów do przejścia!

Chcesz skonsultować swój problem z niewydolnością żylną z naszymi specjalistami?

Umów się na wizytę: tel. +48 71 73 58 700

Materiał przygotował dr Adam Kuźmiński: https://www.znanylekarz.pl/adam-kuzminski/chirurg/kobierzyce