Nowe tytanowe biodro z drukarki 3D

Kiedy standardowe metody leczenia nie są możliwe do wdrożenia z pomocą przychodzą najnowsze osiągnięcia medycyny i technologii. Tak też było i tym razem. W połowie września w Szpitalu Wielospecjalistycznym Orthos w Komorowicach k. Wrocławia przeprowadzona została operacja wymiany protezy stawu biodrowego u 37-letniej pacjentki z użyciem specjalnego implantu typu Custom Made. Dopasowany indywidualnie dla pacjentki implant został zaprojektowany przez zespół operacyjny i inżynierów firmy Lima Corporate oraz wydrukowany w technologii EBM – 3D ze stopu tytanu. Pacjentka po krótkiej hospitalizacji opuściła szpital, czuje się dobrze i obecnie realizuje proces rehabilitacji, który pozwoli jej na powrót do sprawności. 

 

Operacja został przeprowadzona przez zespół pod kierownictwem dr n. med. Andrzeja Kochmana, przy asyście prof. dr hab. n. med. Marka Syndera oraz dr Piotra Sankowskiego, dr Jarosława Jakiela i instrumentariuszki Anny Szylak, a także personelu bloku operacyjnego w szpitalu Orthos. Do jej wykonania Zespół przygotowywał się od dłuższego czasu. Chcąc stworzyć optymalny implant konieczne było wykonanie badań (w tym m.in. tomografii komputerowej), które pozwoliły na zaprojektowanie implantu najlepiej dopasowanego do indywidualnych warunków anatomicznych pacjentki oraz uwzględniającego możliwość zakotwiczenia w tkankach kostnych. Przeprowadzono także  specjalistyczne testy laboratoryjne obciążeń w przyszłym stawie. Wszystko po to, aby mieć pewność, że zastosowany implant to najlepszy wybór, który pozwoli pacjentce na swobodne poruszanie się bez bólu i dyskomfortu.

37-letnia pacjentka z wrodzoną dysplazją od 14 lat korzystała z protezy stawu biodrowego. Konieczna była jednak jej wymiana z uwzględnieniem nowego położenia panewki – tak aby uniknąć zwichnięć i zminimalizować nacisk na powstałe zwyrodnienia w obrębie układu kostnego miednicy. Zastosowanie klasycznej wymiany implantu z nową panewką skutkowałoby jednak dużymi ubytkami kostnymi i ryzykiem przerwania ciągłości miednicy, dlatego zespół operacyjny zdecydował o zastosowaniu implantu typu Custom Made firmy Lima Corporate wykonanego ze stopu tytanu. Jednak nie tylko implant został przygotowywany bezpośrednio dla danej pacjentki w technice druku 3D. Powstały też specjalne – dedykowane dla tego zabiegu zestawy narzędzi operacyjnych, schemat zindywidualizowanej techniki operacyjnej, modele anatomiczne kości miednicy oraz modele miar ostatecznego implantu. To wszystko pozwoliło na prawidłowe, sprawne i stabilne osadzenie implantu oraz odtworzenie warunków anatomicznych dla stawu biodrowego.

Ponadto zastosowano najbardziej wytrzymały stosowany w ortopedii typ sztucznych powierzchni stawowych – z ceramiki Biolox Delta, który cechuje się praktycznie brakiem zużycia w wieloletnich obserwacjach, co dla tak młodej pacjentki jest wyjątkowo istotne. Również nowy trzpień endoprotezy  – Modulus firmy Lima Corp. to element dedykowany dla pacjentów z dysplazją stawu biodrowego.

Jesteśmy bardzo dumni, że możemy leczyć pacjentów z zastosowaniem najnowszych osiągnięć medycyny i technologii. Wiemy jak ważny jest komfort pacjenta i pewność, że jest w najlepszych rękach. Dziękuję całemu Zespołowi za zaangażowanie i ogrom pracy wykonanej w związku z zabiegiem, a pacjentce za zaufanie. Wierzymy, że przeprowadzona operacja znacznie poprawi komfort życia pacjentki pozwalając jej na aktywność i realizację wielu codziennych marzeń i planów – podsumowuje dr n. med. Andrzej Kochman.

***

Firma Lima Corporate, która przygotowała implant to światowy lider w technologii druku 3D ze stopu tytanu. Od 14 lat drukuje implanty zarówno standardowe jaki i typu Custom Made. Są one od dłuższego czasu powszechnie stosowane w ortopedii onkologicznej, gdzie duże resekcje tkanki kostnej są związane z rozwojem zmian nowotworowych. Wówczas precyzja, szybkość wykonania i idealne dopasowanie do potrzeb pacjenta oraz przemyślana technika operacyjna i instrumentarium są priorytetem dla sprawnego i minimalnie obciążającego przeprowadzenia zabiegu. Od kilku lat ten typ implantów znajduje również zastosowanie w zabiegach rewizyjnych, gdzie zakres zmian w zakresie układu kostnego wyklucza możliwość zastosowania standardowych implantów.