Nawadnianie – bez wody ani rusz

Człowiek składa się w 60-70% z wody. Bez niej nie byłoby życia na Ziemi. Woda nie tylko skutecznie gasi pragnienie, ale również nawadnia komórki ciała, reguluje procesy metaboliczne czy wspomaga przyswajanie substancji odżywczych. Podczas kiedy człowiek jest w stanie wytrzymać 3 tygodnie bez jedzenia, bez wody przeżyje zaledwie 3 dni. O wodzie należy myśleć poważnie. Szczególnie teraz, gdy jest lato i żar leje się z nieba.

Dlaczego woda jest tak ważna?

Ciało to maszyna, a woda to substancja napędowa. Dzięki niej w organizmie zachodzą najważniejsze reakcje chemiczne. Każdego dnia człowiek traci około 2,5 litra wody! Organizm nie jest w stanie jej magazynować. Właśnie dlatego picie odpowiedniej ilości płynów w ciągu dnia jest tak istotne dla prawidłowego funkcjonowania.
Jaki wpływ na organizm ma woda?

  • Sprawność fizyczna – mięśnie składają się w 80 procentach z wody. Dlatego nawadnianie się jest niezbędne przy wzmożonej aktywności fizycznej – zapewnia prawidłową mechanikę ruchu. Dodatkowo woda sprzyja energii, motywacji, koordynacji i wydolności organizmu.
  • Umysł – woda działa pozytywnie na koncentrację, logiczne myślenie i inne procesy kognitywne. Odpowiednia ilość minerałów dostarczana regularnie do organizmu poprawia zdolności mózgu i zapobiega schorzeniom neurologicznym.
  • Utrata masy ciała – woda przyśpiesza przemianę materii i usprawnia pracę układu pokarmowego.
  • Temperatura – płyny pełnią istotną rolę w regulacji temperatury ciała. Duże ilości wody (4-5 litrów) powinni przyjmować sportowcy, osoby pracujące fizyczne i wszyscy, spędzający dużą ilość czasu w ciepłych przestrzeniach.
  • Oczyszczenie – woda redukuje toksyny, oczyszcza nerki, wspomaga wątrobę i usuwa wszystkie niebezpieczne produkty powstałe m. in. podczas przemiany materii.
  • Dobre samopoczucie – podobno wypicie szklanki wody o poranku sprawia, że życie staje się lepsze!

Regularnie dostarczana do organizmu woda poprawia samopoczucie, redukuje zmęczenie i zmniejsza poziom stresu.

Nauka picia wody

Woda, choć powinna, nie zawsze jest naszym wiernym towarzyszem dnia. Jak to zmienić? Kluczem są dobre chęci i oczywiście – systematyczność! Zacznij od początku – kup zgrzewkę wody albo zaopatrz się w butelkę lub dzbanek filtrujący. To ważne, żeby woda zawsze była pod ręką. Postaw butelkę na biurku – zarówno w domu, jak i w pracy, dzbanek zostaw na stole, a szklankę na stoliku przy łóżku.

Jeśli jeszcze nie masz wyrobionego nawyku i nie pamiętasz, o tym, żeby regularnie sięgać po butelkę – spraw, aby woda o sobie przypominała! Naklej karteczkę samoprzylepną na wysokości twarzy na lodówce i przy biurku lub ustaw powiadomienie w smartfonie – to powinno wystarczyć, żeby nie zapomnieć o odpowiednim nawodnieniu w ciągu dnia.

Dla tych, którzy nie potrafią przekonać się do smaku wody, a zamiast niej wybierają słodzone napoje – mamy odpowiednie rozwiązanie. Cytryna, grejpfrut, kilka plasterków świeżego ogórka, mięta, truskawki, borówki… wymieniać można bez końca. Woda wzbogacona o owoce, a nawet warzywa, nabiera dodatkowych walorów smakowych, dzięki czemu jej spożywanie staje się dużo przyjemniejsze i jeszcze zdrowsze.
Woda jako nawyk

Życie każdego z nas to przeplatające się ze sobą nawyki. Wykonując na co dzień konkretną czynność, tworzymy przyzwyczajenie. Po pewnym czasie z pozoru trudne do wykonania zadania, przychodzą nam naturalnie – stają się po prostu nieodłączną częścią codzienności. Warto więc na początku poświęcić energię i czas, aby w niedalekiej przyszłości cieszyć się efektami nowego, zdrowego nawyku.
Zróbmy to razem!

W dobrych zmianach warto się wspierać. Powiedz najbliższym osobom, że planujesz zadbać o swoje ciało, regularnie się nawadniając i zachęć je do tego samego. Przypominajcie sobie nawzajem o nowym postanowieniu. Zamówcie karafkę wody w restauracji, a na spotkaniu w domu postaw dzbanek z wodą w widocznym miejscu.