Jak motywować dziecko do aktywności fizycznej?

Telefony, komputery, tablety – tak spędzają czas dzieci w XXI wieku. Coraz częściej spotkasz je przed ekranem niż na podwórku. Młodzież rzadziej się rusza, biega i z własnej woli szuka aktywności fizycznych. Dlatego, jako rodzic, powinieneś zwrócić szczególną uwagę na ruch w życiu dziecka.

Sport? W prawdziwym świecie – nie tylko w internecie!

Dzieci uwielbiają gry online, również te, związane ze sportem. Warto jednak zadbać o to, aby ich zainteresowanie grami i sportami przenieść również do strefy offline. Dzięki temu zadbamy o ich zdrowie psychiczne i fizyczne, a także będziemy mieli okazję na zacieśnienie rodzinnych więzi i wspólną frajdę podczas aktywności fizycznych. Wyciszcie więc telefony, wyłącznie komputery i telewizory, i zaproście swoje pociechy do wspólnej zabawy!

Daj dobry przykład

Jak wiadomo, dzieci od małego naśladują poczynania innych, w szczególności swoich rodziców. Dlatego pokaż dziecku, że można się ruszać, a do tego to niezła frajda! Zabieraj je na wspólne rolki, basen czy koszykówkę. Pozwalaj dziecku obserwować, kiedy ćwiczysz jogę czy pilates – niech wie, że sport to sama przyjemność!

Co kto lubi

Należy jednak pamiętać, aby nie zmuszać dzieci na siłę do określonych aktywności czy sportów. Rodzice nie powinni przekładać na najmłodszych swoich ambicji. Zmuszanie dzieci może skutkować czymś zupełnie odwrotnym – frustracją, stresem, nerwami, a w przyszłości nawet traumą! W kwestii aktywności i sportu należy dać dzieciom wolną rękę. Każdy przecież lubi co innego – i to jest piękne! W jednym miesiącu ulubionym sportem może okazać się piłka nożna. W innym będzie nim pływanie. I o to właśnie chodzi. Pozwól swojemu dziecku próbować różnych dziedzin, tak aby finalnie odnalazło to, co kocha. I pamiętaj – wspieraj je i motywuj na każdym kroku!

Ubrania i gadżety

Dzieci uwielbiają gadżety i kolorowe ubrania – szczególnie takie z motywem ulubionych bajek. To może być dodatkowa zachęta do uprawiania sportu. Zabierz malucha na zakupy i pozwól mu wybrać elementy garderoby i gadżety, które sprawią, że szybciej zabije serce. Kolorowy kask, ochraniacze czy piłki z motywami z bajek i gier. Czasem tylko tyle (i aż tyle) wystarcza, aby zachęcić najmłodszych do aktywnego spędzania czasu.

Zdrowe połączenie

Co w sytuacji, kiedy dziecko jest bardzo oporne, a jego niechęć do uprawiania sportów i aktywności fizycznej staje się głównym problemem Waszej codzienności? Istnieje na to całkiem sprytne rozwiązanie. Mnogość rozwiązań technologicznych pozwala nam na aktywne (naprawdę) uczestnictwo w grach online. Decyzja o zakupie specjalnych, dedykowanych ruchowi gier, kontrolera ruchu lub przeznaczonych do tego mat może w znaczny sposób zachęcić Twoich podopiecznych do ruszania się w rytm muzyki lub w towarzystwie głównego bohatera gry. Takie rozwiązanie to najbardziej rozsądne wyjście z sytuacji.

Uzupełniłeś_łaś wiedzę dotyczącą aktywnego spędzania czasu ze swoimi pociechami? Nie czekaj – łap ostatnie promienie słońca podczas sportów w ogrodzie, parku lub na boisku. Pamiętaj – w zdrowym ciele zdrowy duch!