Higiena rąk – banał czy klucz do naszego zdrowia?

Dłonie – niezbędne w codziennym życiu, pasji, pracy czy w relacjach międzyludzkich, które często zaczynają się właśnie od podania dłoni. Choć użyteczny charakter rąk pozytywnie wpływa na ludzkie życie, to mogą one również stanowić poważne zagrożenie dla naszego zdrowia.

 

Ręce każdego dnia transportują tysiące zarazków i bakterii, które w późniejszym kontakcie z oczami, nosem czy ustami, mogą powodować przeróżne choroby. Właśnie dlatego częsta oraz odpowiednia higiena rąk jest niezwykle istotna, o czym zdążyliśmy się przekonać w trakcie trwania pandemii koronawirusa. Wraz ze zniesieniem lockdownu z ust zniknęły maseczki, z rąk rękawiczki, a my wróciliśmy do aktywnego, społecznego życia.

Dobrze było pożegnać się z restrykcjami, ale powinniśmy zachować jeden podstawowy obowiązek z tamtego okresu – regularne, dokładne mycie rąk.

Mycie rąk – nauka od podstaw

Okazuje się, że tak podstawowa czynność jak higiena rąk to zadanie trudne, wymagające skrupulatności i cierpliwości. Jak zatem skutecznie myć dłonie? Odpowiedź zawiera się w trzech słowach: regularność, technika i czas.

Po nabraniu odpowiedniej ilości mydła na zwilżone ręce należy wykonać każdą z następujących czynności – 5 razy jedną, a potem drugą ręką:

  • pocierać wewnętrzne części dłoni,
  • pocierać wnętrzem jednej dłoni o grzbiet drugiej,
  • pocierać wewnętrzne części dłoni z przeplecionymi palcami,
  • pocierać grzbietową powierzchnię zgiętych palców jednej dłoni pod zagiętymi palcami drugiej dłoni,
  • pocierać kciuk jednej dłoni o wewnętrzną część zaciśniętej na nim drugiej dłoni ruchem obrotowym,
  • okrężnie pocierać opuszkami palców jednej dłoni w zagłębieniu drugiej dłoni,
  • dokładnie spłukać ręce pod bieżącą wodą i osuszyć je ręcznikiem papierowym lub czystym ręcznikiem z tkaniny. Kran należy zakręcać przez papierowy ręcznik, aby nie dotknąć ponownie kurka.

Dodatkowe wskazówki na wyciągnięcie ręki

Mydło – jeżeli mamy możliwość, wybierzmy to w płynie. Wariant w kostce jest dużo mniej higieniczny z uwagi na stały kontakt z dłońmi innych osób oraz możliwością osiedlania się bakterii na jego powierzchni. Choć kostka jest uważana za bardziej ekologiczne rozwiązanie, mydło w płynie nie musi być dużym obciążeniem dla naszej planety. Coraz częściej można spotkać punkty uzupełniania środków czystości do wielorazowego pojemnika.

Wybieraj najlepszej jakości mydła, o dobrym składzie – naturalne, pozbawione konserwantów, sztucznych barwników i syntetycznych substancji, jak: SLS, SLES, oleje mineralne (np. paraffinum liquidum) glikole polietylenowe (PEG), glikole polipropylenowe (PPG) czy parabeny.

Punkt drugi, równie ważny – ręcznik. Często używane ręczniki stanowią doskonałe warunki do rozwoju groźnych dla zdrowia drobnoustrojów. Zaleca się ich wymianę i pranie co najmniej 2 razy w tygodniu. Jeśli myjesz dłonie w miejscu publicznym, staraj się wybierać ręcznik papierowy zamiast suszarki do rąk. W tym przypadku specjaliści są zgodni –  suszarka nie ma nic wspólnego z higieną.

Badania naukowców z Uniwersytetu Leeds w 2014 roku wykazały, że stosowanie suszarek wprowadza do powietrza w pomieszczeniu 27 razy więcej bakterii w porównaniu z zastosowaniem ręcznika papierowego.

Dezynfekcja – co zrobić w nagłej sytuacji?

Osoby dużo podróżujące zaliczają się do grupy bardziej narażonej na różnego rodzaju bakterie i wirusy, które przenoszą się najczęściej w środkach transportu publicznego, miejscach publicznych czy podczas bezpośredniego lub pośredniego kontaktu z innymi ludźmi. W takim wypadku dobrym rozwiązaniem okazują się żele i płyny dezynfekujące, zawierające minimum 70% alkoholu etylowego. Etanol w odpowiednim stężeniu skutecznie zabija bakterie, grzyby i wirusy osłonkowe. 3 ml płynu/żelu należy dokładnie wmasować w dłonie przez co najmniej 30 sekund – w sposób analogiczny do poprawnej techniki mycia rąk.   

Odpowiednia i systematyczna higiena rąk zapewnia nie tylko komfort i poczucie świeżości, ale przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa – częste mycie rąk obniża prawdopodobieństwo dostania się do organizmu niepożądanych gości w postaci grzybów, bakterii czy wirusów. Kilka minut mycia może zaoszczędzić nam wiele czasu poświęconego na proces rekonwalescencji po chorobie, którą mogą wywołać nabyte bakterie. Natomiast inwestycja w dobrej jakości mydło i środki dezynfekujące, pozwala zachować w portfelu pieniądze, które w przypadku choroby, przeznaczylibyśmy na leki czy wizyty u lekarza.