Co musisz wiedzieć o bieganiu w górach?

Bieganie to sport, który cieszy się coraz większą popularnością. Poprawia nie tylko kondycję fizyczną, ale również psychiczną. W czasie treningu organizm wydziela endorfiny – hormony odpowiedzialne za poczucie szczęścia. Euforia i uśmiech po przebytym dystansie to niepowtarzalna nagroda za wysiłek i motywacja do kolejnych biegów. Dla niektórych bieganie stanowi formę odstresowania i oderwania od codzienności. Dla innych trening ma za zadanie przybliżenie do osiągnięcia określonego celu. Niezależnie od motywacji to świetna forma aktywności. Jeśli chcesz przenieść swoje bieganie na wyższy poziom i cieszyć się pięknymi widokami, zostań z nami – zdradzimy od czego zacząć bieganie w górach. 

Dlaczego warto biegać w górach?

Góry to przepiękne widoki i świeże powietrze. Przebywanie z dala od zgiełku miasta, stanowi świetną odskocznie od codziennych problemów. Zmienne, naturalne otoczenie i malownicze trasy przekonują do siebie nie tylko amatorów wędrówek. Co więcej bieganie w górach wymaga pracy całego ciała. Inne mięśnie angażowane są na podbiegach, inne na zbiegach. Treningi wzmacniają i poprawiają kondycję, a przede wszystkim pozwalają na obcowanie z naturą.

 

Buduj swoją wytrzymałość

Od czego zacząć? Należy wiedzieć, że w górach potrzebna jest wytrzymałość siłowa. W jaki sposób ją budować? Znajdź w swojej okolicy wzniesienie i wpisz na stałe do swojego planu treningowego krótkie podbiegi. Przygotowuj się stopniowo. Zacznij łagodnie, a pokonując pagórki pamiętaj, że nie musisz cały czas biec. W razie konieczności przejdź w marsz, pomagaj sobie rękami, wykorzystuj ramiona. Zbiegaj ostrożnie i kontroluj tętno. Regularność i wytrwałość sprawi, że z biegiem czasu znacząco poprawi się wydolność oraz siła twoich nóg. Mocne, wytrenowane ciało to bezpieczeństwo. Dobre przygotowanie zabezpiecza przed kontuzjami, dlatego trening ma tak ogromne znaczenie i jest konieczny, aby stawiać czoła coraz to większym wyzwaniom.

 

Wzmacniaj się

Wzmacniaj całe swoje ciało. Ćwicz mięśnie brzucha, rób pompki i równomiernie trenuj mięśnie pośladkowe, tylne mięśnie ud oraz mięśnie czworogłowe. Decyduj się na różnorodne formy aktywności  – pływanie, rower, rozciąganie. Nie samym bieganiem człowiek żyje, a łączenie różnych dyscyplin daje najlepsze efekty.

Z górki 

Mogłoby się wydawać, że podbiegi to najtrudniejszy etap, w końcu często sprawiają, że brakuje nam tchu. Jednak o wiele większej dozy ostrożności i skupienia wymaga zbieganie z górki. W trakcie nie należy się rozpędzać, a raczej hamować. Środek ciężkości powinien zostać obniżony poprzez bieg na ugiętych nogach, co dodatkowo jest pomocne w kontrolowaniu prędkości. Wolniejsze tempo to większe bezpieczeństwo i mniejsze ryzyko kontuzji.

Mierz wysoko!

Niezależnie czy planujesz bieganie w górach, czy spokojny spacer pamiętaj o tym, jak ważna jest codzienna aktywność. Jeśli decydujesz się na  górskie biegi zapewnij sobie odpowiednie przygotowanie i utrzymuj zdrową dietę. Stopniowo zwiększaj trudność swoich treningów i decyduj się na różnorodne formy aktywności fizycznej. Jeśli w trakcie uprawiania sportu odczuwasz ból, nie lekceważ go. Jeśli pojawia się regularnie i jest uciążliwy, rekomendujemy konsultację z naszymi specjalistami z zakresu ortopedii.  Wielu z nich to zapaleni sportowcy, którzy świetnie rozumieją biegaczy, a zdrowie jest najważniejsze.

***

Serdecznie zapraszamy do udziału w wyjątkowym Zimowym Festiwalu Biegowym Rudawy 2020 którego nasz szpital jest Partnerem Medycznym! Przeżyjcie fantastyczną biegową przygodę i bawcie się wspólnie z nami! Szczegóły na stronie: www.rudawy.pl