BÓL ZATOK I PRZEWLEKŁE INFEKCJE – JAK SOBIE Z NIMI RADZIĆ? CZ. 2

Ból zatok i przewlekłe infekcje – jak sobie z nimi radzić? Cz. 2

W pierwszej części naszego poradnika dotyczącego leczenia zatok poznaliśmy najczęstsze przyczyny infekcji zatok oraz sposoby przeciwdziałania nim. Możecie się z nimi zapoznać tutaj: ZATOKI – PORADNIK CZ. 1

Zapraszamy do lektury naszego poradnika, w którym dowiecie się czym jest FESS i jak leczyć przewlekłe infekcje zatok.

Pamiętajcie, że każdy przypadek należy traktować indywidualnie i to właśnie lekarz ocenia jaka metoda leczenia jest optymalna. Warto skorzystać z konsultacji podczas której doktor wyjaśni wszelkie wątpliwości o pomoże Wam uporać się z bolesnym problemem.

ZAPALENIE ZATOK – LECZENIE

Pierwszą linią obrony przed infekcjami zatok są dostępne bez recepty leki, które działają przeciwzapalnie, przeciwbólowo i obkurczają błonę śluzową. Mowa tutaj oczywiście o takich substancjach jak ibuprofen i pseudoefedryna. Zaskakująca może być informacja o kroplach do nosach w kontekście tej przypadłości. Po prostu nie zawsze działają z uwagi na fakt, że obrzęk błony śluzowej może utrudniać dotarcie preparatu do ujść zatok.

W wypadku, gdy niedrożność nosa i towarzyszący mu ból głowy nie mijają po 10-ciu dniach, zalecane jest udanie się do lekarza, nawet pierwszego kontaktu. Gdy taka sytuacja ma miejsce, doktor może dodatkowo przepisać antybiotyki i glikokortykosteroidy, które działają miejscowo. To właśnie sterodoterapia jest podstawą leczenia ostrego i przewlekłego zapalenia zatok. Niestety, gdy zmieniona stanem zapalnym błona śluzowa zarasta i włóknieje, może pojawić się konieczność interwencji chirurgicznej.

ENDOSKOPIA – POMOCNA W DIAGNOZIE

Jak wygląda badanie tą metodą? Do jam nosa wprowadza się wąski przewód. Zakończony jest on specjalnymi soczewkami, które pozwalają oglądać wnętrze nosa używając okularu lub toru wizyjnego na ekranie komputera. Takie zajrzenie do wnętrza naszego, odpowiedzialnego za oddychanie, narządu pozwala na kompleksową diagnostykę jego stanu. Dzięki temu lekarz może podjąć decyzję co do dalszego leczenia pacjenta.

Jeśli jednak działania prewencyjne nie wystarczą i konieczny będzie zabieg to z pewno-ścią spotkają się Państwo z pojęciem FEES.

FEES – OPERACJA ZATOK PRZYNOSOWYCH

Jest to sposób leczenia zatok polegający na endoskopowym przywróceniu prawidłowej drożności ujść zatok. Zabieg cechuje się małą inwazyjnością, a to sprawia, że w dzisiejszym świecie zaczynamy go wykonywać coraz częściej.

ZABIEG FEES – NA CZYM POLEGA?

W grę wchodzi endoskop. Wykorzystujemy go, aby poszerzyć ujścia zatok – tak, aby wydzielina bez żadnych trudności mogła opuścić zatoki. Blizny po użyciu tej metody, z uwagi na to, że zostają we wnętrzu nosa, są niewidoczne.

Taki, mało inwazyjny zabieg pozwala chronić się przed poważniejszymi powikłaniami. Cała procedura odbywa się ze znieczuleniem ogólnym pacjenta. Lekarz wprowadza przez nos narzędzia chirurgiczne i jest w stanie śledzić obraz na monitorze – dzięki endoskopowi operacyjnemu. Chirurg, obserwując zatoki, jest w stanie poszerzyć ich ujścia. Dzięki temu poprawia ich funkcjonowanie – wentylację i naturalne oczyszczanie się.

Po zabiegu pacjent musi pozostać pod opieką lekarza najczęściej od kilku do kilkunastu godzin – w szpitalu lub klinice. Następnie zalecane jest pozostanie w domu przez około 2–3 dni i wstrzymanie się od wysiłku fizycznego przez miesiąc. Całkowity powrót do zdrowia ma miejsce po kilku tygodniach. W ciągu 3 miesięcy od zabiegu zdążą już Państwo o nim zupełnie zapomnieć.