Ból zatok i przewlekłe infekcje – jak sobie z nimi radzić? Cz. 1

Czasami czujemy, że coś jest z naszym organizmem nie w porządku. Wtedy często dochodzimy do wniosku, że to po prostu przeziębienie. Okazuje się jednak, że w wielu przypadkach może to być zapalenie zatok. Jest to jedna z najczęściej występujących chorób. Istnieje tendencja sprowadzania go do prostej, mijającej z czasem, przypadłości. Ale dlaczego ryzykować groźniejsze powikłania w momencie, gdy proste leczenie pozwala dać nam gwarancję uniknięcia ich?

ZAPALENIE ZATOK – JAKIE MA OBJAWY?

Najbardziej doskwierającym objawem zapalenia zatok jest po prostu ból. Występujący u nasady nosa i czyhający na nasze ruchy głową – żeby się nasilić. Uważa się, że potoczny „brak węchu” to domena alergików. Jest to prawda, ale prym w tej kwestii wiodą też osoby z zapaleniem zatok. Zdarza się, że nasz zmysł odpowiedzialny za czucie zapachów przestaje po prostu działać. Męczącą kwestią może być również pojawienie się wydzieliny w nosie. Czyli nieustanny i męczący katar.

DIAGNOZA: ZAPALENIE ZATOK.

Zauważenie tej przypadłości u pacjenta odbywa się głównie za sprawą wywiadu z lekarzem i badania jam nosa. Wbrew obiegowej opinii – w celu diagnozy nie zawsze potrzebne są zdjęcia RTG. Gabinety laryngologiczne, wyposażone w nowoczesny sprzęt i posiadające gamę narzędzi diagnostycznych, używają po prostu endoskopów.

Są to urządzenia, które pozwalają lekarzowi zajrzeć do wnętrza nosa w celu sprawdzenia stanu błony śluzowej, rodzaju wydzieliny i budowy anatomicznej. Słowem – pozwalają na kompleksową diagnozę stanu naszego nosa.

DLACZEGO WARTO LECZYĆ ZATOKI?

Jeśli zbagatelizujemy ten problem miejsce mogą mieć groźne powikłania. Zapalenie opon mózgowych, ropień mózgu, zapalenie nerwu wzrokowego czy zapalenie gałki ocznej. A wystarczy prosty zabieg, aby mieć pewność, że unikniemy tych wszystkich nieprzyjemnych chorób.

DZIAŁANIA PREWENCYJNE W KONTEKŚCIE ZAPALENIA ZATOK. JAK UNIKAĆ TEJ CHOROBY?

Podstawą jest dbałość o drożność nosa – oczyszczanie i przepłukiwanie go roztworem fizjologicznym soli. W momencie, gdy mamy problem z drożnością zalecane jest używanie środków, które zmniejszają obrzęk błony śluzowej. Negatywny wpływ na kondycję naszej śluzówki mają również zanieczyszczenia powietrza – np. bierne palenie. Wiatr nie jest niestety naszym sojusznikiem w walce z zapaleniem zatok – podczas wietrznej pogody warto nosić szalik i czapkę.

Jeśli lubimy wybrać się na basen, zwłaszcza zimą, trzeba wyjątkowo uważać. Jeśli ma-my wybór to decydujmy się na pływalnie ozonowane. Przed wejściem do wody pomocne może być zabezpieczenie nosa preparatami natłuszczającymi błony śluzowe. Opuszczasz basen? Wypłucz nos solą fizjologiczną. Ale nie opuszczaj budynku od razu! Poczekaj kilkadziesiąt minut w pomieszczeniu – śluzówka powinna się zregenerować po kąpieli.

Warto poznać metody leczenia, zarówno w przypadku jednostkowych, kilkudniowych problemów, jak i w związku z nawracającymi zapaleniami. Zapraszamy do lektury naszego poradnika. Pamiętajcie, że każdy przypadek należy traktować indywidualnie i to właśnie lekarz ocenia jaka metoda leczenia jest optymalna. Warto skorzystać z konsultacji podczas której doktor wyjaśni wszelkie wątpliwości o pomoże Wam uporać się z bolesnym problemem.

ZAPALENIE ZATOK – LECZENIE

Pierwszą linią obrony przed infekcjami zatok są dostępne bez recepty leki, które działają przeciwzapalnie, przeciwbólowo i obkurczają błonę śluzową. Mowa tutaj oczywiście o takich substancjach jak ibuprofen i pseudoefedryna. Zaskakująca może być informacja o kroplach do nosach w kontekście tej przypadłości. Po prostu nie zawsze działają z uwagi na fakt, że obrzęk błony śluzowej może utrudniać dotarcie preparatu do ujść zatok.

W wypadku, gdy niedrożność nosa i towarzyszący mu ból głowy nie mijają po 10-ciu dniach, zalecane jest udanie się do lekarza, nawet pierwszego kontaktu. Gdy taka sytuacja ma miejsce, doktor może dodatkowo przepisać antybiotyki i glikokortykosteroidy, które działają miejscowo. To właśnie sterodoterapia jest podstawą leczenia ostrego i przewlekłego zapalenia zatok. Niestety, gdy zmieniona stanem zapalnym błona śluzowa zarasta i włóknieje, może pojawić się konieczność interwencji chirurgicznej.

Więcej o chirurgicznej metodzie leczenia zatok przeczytają Państwo w kolejnej części naszego poradnika.