Zimowe kontuzje – najczęstsze urazy na stoku i nie tylko

Istnieją rozrywki, na które warto czekać. Fani sportów zimowych z utęsknieniem wypatrują pierwszych opadów śniegu, aby móc oddać się prawdziwemu szaleństwu w swoich ulubionych dyscyplinach. Narty, snowboard, łyżwy, sanki – nawet zwykły spacer po białej krainie to już coś! Perspektywa zbliżających się ferii też cieszy! Wszystkie zimowe aktywności łączą się niestety z dużym ryzykiem kontuzji. Gdy dojdzie do niefortunnego wydarzenia np. na stoku, ważne jest opanowanie oraz podstawowa wiedza na temat pierwszej pomocy. Przedstawiamy listę najczęstszych zimowych urazów.

  1. Stłuczenie.

Do stłuczenia najczęściej dochodzi w wyniku upadku, o który bardzo łatwo podczas przechadzki po oblodzonych drogach. Na szczęście, stłuczenie nie należy do poważnych urazów i łączy się jedynie z nasilonym bólem, co może powodować uczucie dyskomfortu. Najpoważniejszą konsekwencją stłuczenia może być obrzęk, który jest w stanie nieznacznie ograniczyć ruchomość stawu.

JAK POMÓC?

Gdy dojdzie do stłuczenia, warto pamiętać, aby schłodzić uszkodzone miejsce kompresem. Możemy wykorzystać gotowy kompres lub przygotować go samodzielnie za pomocą lodu w woreczku.

  1. Skręcenie stawu.

Skręcenie jest urazowym nadwyrężeniem torebki stawowej i więzadeł. Dochodzi do niego najczęściej w wyniku przekroczenia ruchu fizjologicznego w stawie. Uraz charakteryzuje się obrzękiem, krwiakiem i bólem podczas wykonywania ruchu. W przeciwieństwie do zwichnięcia – przy skręceniu nie występuje zniekształcony obrys stawu.

JAK POMÓC?

Pierwszą pomocą podczas skręcenia stawu, na pewno będzie schłodzenie. Podobnie jak podczas stłuczenia, należy przygotować kompres i przykładać go do miejsca wystąpienia urazu. Warto również udać się do lekarza, aby wykluczyć poważniejsze uszkodzenia oraz uzyskać informację, czy staw należy unieruchomić. Dodatkowo pomocna może okazać się konsultacja z fizjoterapeutą, który doradzi jakie ćwiczenia należy wykonywać, aby jak najszybciej wrócić do pełnej sprawności ruchowej.

  1. Zwichnięcie.

Do zwichnięcia dochodzi, kiedy kości zmieniają fizjologiczne położenie względem siebie. Takie długotrwałe przemieszczenie końców stawowych kości poza obręb stawu, nie tylko jest bolesne, ale również uniemożliwia wykonywanie ruchów. Najłatwiej poznać zwichnięcie po nienaturalnym wyglądzie stawu.

JAK POMÓC?

Gdy dochodzi do zwichnięcia, niezbędna będzie pomoc lekarza, aby jak najszybciej nastawił staw oraz poinformował o dalszym leczeniu. Przyda się też wsparcie fizjoterapeuty, który pomoże w ustaleniu planu rehabilitacji.

  1. Złamanie.

Najpoważniejszym urazem, który niestety często przytrafia się podczas uprawiania sportów zimowych jest złamanie. Łatwo poznać gdy do niego dochodzi, ponieważ kończyny często znajdują się wtedy w nienaturalnej pozycji a ruch jest zupełnie niemożliwy.

JAK POMÓC?

W sytuacji złamania należy jak najszybciej zadzwonić po pogotowie, aby bezpiecznie przetransportować osobę poszkodowaną do szpitala. Poruszanie, ciągnięcie, próba samodzielnego przeniesienia poszkodowanego może pogłębić uraz dlatego nie podejmujcie tego typu działań jeśli nie jesteście do tego odpowiednio przeszkoleni.

Pamiętaj, że ryzyko kontuzji można znacznie zmniejszyć. Wystarczy pamiętać o solidnej rozgrzewce przed pierwszym zjazdem ze stoku, o odpowiednim dobraniu sprzętu oraz o ogólnej uważności, która może zapobiec wielu wypadkom – nie tylko podczas sportów zimowych. Bezpiecznej zabawy!