Lekarz gwiazd sportu w Polsce. Pierwszy zabieg wszczepienia personalizowanej miniendoprotezy stawu skokowego.
Po raz pierwszy w Polsce zespół lekarzy na czele z legendarnym ortopedą gwiazd sportu prof. Niekiem Van Dijkiem z Amsterdamu oraz dr hab. Bogusławem Sadlikiem przeprowadzi zabieg implantacji miniendoprotezy powierzchniowej stawu skokowego. Operacja odbędzie się 8 października w Szpitalu Wielospecjalistycznym Orthos w Komorowicach k. Wrocławia, w trakcie dwudniowego, międzynarodowego kursu ICRS approved Knee & Ankle Course 2020.
Operacji zostanie poddana pacjentka w wieku 44 lat po przebytej operacji biologicznej rekonstrukcji uszkodzenia chrzęstno-kostnego stawu skokowego, która nie przyniosła pełnego wyleczenia. Przebieg zabiegu będą mogli śledzić online uczestnicy kursu – ortopedzi i rehabilitanci, którzy na co dzień pracują z pacjentami zmagającymi się ze schorzeniami ortopedycznymi. Wydarzenie transmitowane będzie w formie webinaru.
Prof. Niek Van Dijk to światowej sławy ortopeda, specjalizujący się w leczeniu schorzeń stawu skokowego. Były szef kliniki ortopedii szpitala uniwersyteckiego AMC w Amsterdamie dziś kontynuuje karierę w Centrach Medycznych FIFA w Madrycie i Porto. Jego pacjentami byli m.in. piłkarze Cristiano Ronaldo, Keylor Navas, Robin van Persie, Kepler Laveran, Lima Ferreira (Pepe) czy koszykarz Juan Carlos Navarro.
W operacji wykonywanej w Polsce towarzyszyć będzie mu zespół specjalistów na czele z dr. hab. n. med. Bogusławem Sadlikiem – ekspertem w dziedzinie leczenia schorzeń stawu kolanowego i skokowego w Polsce, założycielem Fundacji Bio-Ortho-Sport, na co dzień pracującym w szpitalu Orthos w Komorowicach koło Wrocławia. Docent Sadlik jest m.in. autorem innowacyjnej metody leczenia stawu kolanowego i skokowego techniką tzw. suchej artroskopii z implantacją komórek macierzystych pozyskanych z galarety Whartona sznura pępowinowego.
Zabiegi endoprotezoplastyki stawu skokowego są wykonywane stosunkowo rzadko i tylko w wyspecjalizowanych ośrodkach. Alloplastyka ma miejsce zazwyczaj w przypadku zaawansowanej choroby zwyrodnieniowej stawów lub jako metoda leczenia rozległych urazów.
W przypadku zabiegu wykonywanego w szpitalu Orthos – ośrodku specjalizującym się w leczeniu schorzeń ortopedycznych, będziemy mieli do czynienia z implantem wykonanym na specjalne zamówienie. Będzie to Episealer Talus, endoproteza szwedzkiej firmy Episurf Medical. To najnowocześniejsza, uformowana indywidualnie dla pacjenta endoproteza, która została zaprojektowana na podstawie skanów tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego. Tak zaawansowana technologia pozwala na jej idealne anatomiczne dopasowanie, a tym samym dłuższą żywotność stawu.
– Cieszę się, że w tym wyjątkowo trudnym pod względem obostrzeń roku możemy zaproponować ortopedom i rehabilitantom uczestnictwo online w kursie, który przygotowywaliśmy od dwóch lat z moimi kolegami: dr Sciaretta, doc. Piontkiem i doc. Widuchowskim. Obecność prof. Van Dijka i wielu znakomitych gości, a także objęcie kursu patronatem International Cartilage Regeneration & Joint Preservation Society, Polskiego Towarzystwa Artroskopowego oraz Krajowej Izby Fizjoterapii potwierdza sens naszych wysiłków o prowadzenie dużych międzynarodowych szkoleń ortopedycznych w Polsce. Serdecznie zapraszam – mówi dr hab. n. med. Bogusław Sadlik, Wiceprezes Fundacji Bio Ortho Sport, organizator wydarzenia.
Dwudniowy kurs Knee & Ankle 2020 to pierwsze tego typu wydarzenie w Polsce. W trakcie dwóch dni szkolenia uczestnicy będą mieli okazję w praktyce przećwiczyć podstawowe techniki operacyjne leczenia uszkodzeń chrzęstnych i chrzęstno-kostnych stawów w Cadaver Lab w Poznaniu oraz wziąć udział w wirtualnych prelekcjach i zabiegach online w szpitalu Orthos.
Program, jak i pozostałe szczegóły wydarzenia dostępne są na stronie: https://icrscourse.pl/