Kolejna customowa endoproteza w Orthos!

Czasami standardowe metody leczenia nie wystarczą. Wtedy do akcji wkraczają eksperci od nieszablonowych rozwiązań i „szyte na miarę” implanty. Tak było i tym razem w naszym szpitalu.

W grudniu ubiegłego roku odbyła się u nas operacja wymiany protezy stawu biodrowego na implant customowy u Pacjentki, która zgłosiła się do dr n. med. Andrzeja Kochmana z przewlekłym stanem zapalnym po rewizji endoprotezy prawego stawu biodrowego.

Leczenie zostało przeprowadzone dwuetapowo. Etap pierwszy objął usunięcie zaimplantowanych dotychczas elementów i założenie endoprotezy „czasowej” . Dzięki jej właściwościom leczniczym – zawarty w niej uwalniany stopniowo antybiotyk wyleczył infekcję. Niestety przewlekły proces zapalny zdążył już doprowadzić do rozległych ubytków kostnych, które uniemożliwiły założenie standardowych implantów rewizyjnych.

Dla naszej Pacjentki skorzystaliśmy z pomocy firmy Aesculap Chifa i wraz z jej inżynierami zaprojektowaliśmy dedykowany, indywidualnie dopasowany implant panewki, oraz firmy Zimmer Biomet, która dostarczyła trzpień zastępujący dużą część kości udowej – mówi dr n. med. Andrzej Kochman.

Operację wykonał zespół pod kierownictwem dr n. med. Andrzeja Kochmana, przy asyście dr Jarosława Jakiela, dr Tomasza Górala oraz instrumentariuszy Anny Szylak, Wojciecha Klimka i wsparciu personelu bloku operacyjnego szpitala Orthos.

Dodatkowo, zespół przedyskutował wraz z Pacjentką opcje dalszej terapii i wspólnie zdecydowano o pozostawieniu jej własnego stawu kolanowego, ponieważ założenie endoprotezy całej kości udowej wraz z kolanem byłoby dla niej znacznie bardziej obciążające.

Zabieg przebiegł bez powikłań, a nasza Pacjentka jest obecnie trakcie rehabilitacji poprawiającej jej mobilność. Kolejna kontrola za 6 tygodni. Jednak już dziś możemy mówić o znacznej poprawie stanu zdrowia Pacjentki, z którego bardzo się cieszymy. Dziękujemy również za zaufanie i pomoc inżynierom, którzy zaprojektowali elementy nowego stawu biodrowego.