Wizyty u lekarza dla niektórych osób wiążą się z dużym stresem. Czasami powoduje on, że zapominamy zadać nurtujące nas pytania, czy opisać pewne niepokojące objawy. Istnieje jednak rozwiązanie, które sprawi, że nasze spotkanie z lekarzem będzie owocne – to odpowiednie przygotowanie. Podpowiadamy, w jaki sposób przygotować się do wizyty, aby przyniosła ona jak najwięcej pożytku, rozwiązała nasze problemy i rozwiała wszelkie wątpliwości.
Upewnij się, że masz przygotowane wszystkie potrzebne dokumenty i informacje.
Zabierz ze sobą swój dowód osobisty, wyniki wcześniejszych badań, a także coś do pisania, aby móc zanotować wszystkie zalecenia lekarza i nie polegać tylko na własnej pamięci. Warto również mieć ze sobą listę zażywanych leków (również tych bez recepty), suplementów i ziół, a także informacje o ich dawkowaniu.
Zastanów się, jaka jest główna przyczyna wizyty.
Postaraj się rozpisać możliwie dokładnie swoje dolegliwości, ich natężenie oraz czas. Dzięki temu opiszesz swój problem dokładniej oraz zmniejszysz ryzyko, że o czymś zapomnisz. Opisywanie bólu może być krępujące i zdarza się, że nie wiadomo, od czego zacząć. Przygotowana wcześniej rozpiska, na pewno pomoże zebrać myśli i ułatwi lekarzowi rozpoznanie źródła problemu.
Przygotuj listę pytań, które chcesz zadać lekarzowi.
Istnieją pytania, o które chce się „przy okazji” dopytać. Kiedy jednak przychodzi co do czego – zapominamy. Warto zanotować wszystkie nurtujące Cię pytania, aby mieć pewność, że zostaną zadane bez pominięć.
Pamiętaj, aby jak najdokładniej opisać swoje dolegliwości.
Nie jest łatwo mówić o chorobach i często robimy to w bardzo oszczędny sposób. Pamiętaj, że im skromniej opisujesz swój problem, tym bardziej skazujesz lekarza na domysły. Dlatego przed wizytą bacznie się obserwuj i poświęć chwilę na refleksję, a w czasie wizyty pamiętaj, aby nie zatajać informacji na temat swojego zdrowia. Często w trakcie wywiadu medycznego brak śmiałości, zawstydzenie, obawy co do osądu sprawiają, że pomijamy pewne dolegliwości, co sprawia, że utrudniamy specjaliście prawidłową diagnostykę.
Nie diagnozuj się w Internecie.
Często zaniepokojeni problemami zdrowotnymi, chcemy jak najszybciej dowiedzieć się, co jest przyczyną problemu. Sięgamy wtedy po źródła w Internecie, które niepotrzebnie doprowadzają do jeszcze większego stresu i bardzo często mijają się z prawidłową diagnozą. Postaraj się więc tego nie robić i zostaw rozpoznanie problemu specjaliście.
Stosując się do tych kilku prostych wskazówek, możesz czuć się lepiej przygotowany na wizytę u lekarza. Nie zapominaj, że proces wychodzenia z choroby, opiera się na współpracy ze specjalistą. Emocje takie jak skrępowanie, wstyd lub skrytość tylko utrudniają i przedłużają czas leczenia. Pamiętaj o pozytywnym nastawieniu do medyków i… na zdrowie!