Przerost gruczołu piersiowego to problem zarówno zdrowotny jak i estetyczny, będący przyczyną obniżonego jakości życia wielu mężczyzn. Problem coraz powszechniejszy, szacuje się, że dotyczy nawet połowy męskiej populacji. Ginekomastię leczy się farmakologiczne, istnieje także możliwość operacyjnej redukcji nadmiaru tkanki tłuszczowej w okolicy sutków.
Ginekomastię wywołuje zaburzona równowaga pomiędzy poziomem estrogenów i androgenów. Podwyższony poziom estrogenów przyczynia się do rozrostu sutka. Problem powiększonego gruczołu piersiowego dotyka mężczyzn z otyłością, ale często pojawia się u panów po dużej redukcji kilogramów. Przerost gruczołu piersiowego bywa także skutkiem ubocznym problemów zdrowotnych o podłożu endokrynologicznym i onkologicznym. Problem wywoływać mogą także przyjmowane leki, w składzie których są estrogeny ale i takie, które stymulują ich aktywność, jak również leki hamujące syntezę testosteronu bądź redukujących jego aktywność (są to m.in. leki moczopędne, przeciwgrzybicze, stosowane w terapii onkologicznej czy leczeniu nadciśnienia tętniczego).
Zarówno diagnoza jak i leczenie ginekomastii wymagają konsultacji medycznej – podstawą jest wywiad uzupełniony badaniem fizykalnym. W diagnozie tego schorzenia uwzględnić należy wiek pacjenta.
Umawiając się na konsultację warto mieć ze sobą badania laboratoryjne:
– morfologia krwi wraz z rozmazem,
– próby wątrobowe oraz nerkowe,
– stężenie estradiolu, testosteronu, TSH, LH i FSH,
– w przypadku problemów onkologicznych markery nowotworowe.
Konsultacji udzielają:
– dr Marek Pudełko – onkolog
– dr Anna Jodkowska – endokrynolog