Komórki macierzyste

Zabiegi

Zastosowanie komórek macierzystych w ortopedii i medycynie sportowej jest bardzo szerokie. Podanie komórek macierzystych jest pomocne:
-w zmianach zwyrodnieniowych stawów, a zwłaszcza stawu kolanowego, biodrowego, barkowego.
-w leczeniu następstw urazów i uszkodzeń: ścięgien, mięśni, chrząstki stawowej, łąkotek i więzadeł, ponieważ przyspiesza regenerację tych struktur.
– po zabiegach rekonstrukcyjnych np. rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego (ACL) oraz chrząstki stawowej, ponieważ przyspiesza wgajanie przeszczepu

Komórki macierzyste są najbardziej pierwotnymi komórkami, tworzącymi struktury żywego organizmu. Posiadają ogromny potencjał do namnażania się oraz wyjątkowe zdolności przekształcania się w wyspecjalizowane komórki odbudowując przez to uszkodzoną strukturą. Te unikatowe cechy pozwalają na wykorzystanie komórek macierzystych we współczesnej medycynie.

Spośród wyodrębnionych rodzajów komórek macierzystych, na szczególną uwagę zasługują mezenchymalne komórki macierzyste (MSC), które najczęściej używane są w medycynie regeneracyjnej i terapiach komórkowych. Komórki te ulegają typowemu różnicowaniu w komórki pochodzenia mezodermalnego: osteocyty (komórki kości), chondrocyty (komórki chrząstki) oraz miocyty (komórki mięśniowe). Komórki możemy wyizolować ze szpiku kostnego oraz tkanki tłuszczowej.

Podanie komórek macierzystych finalnie finalnie regenerują uszkodzone stawy, ścięgna, mięśnie i więzadła. Przywracają prawidłową funkcję oraz zmniejszają ból.

Zabieg podania komórek macierzystych wykonuje się zazwyczaj w krótkim znieczuleniu ogólnym. Zabieg składa się zasadniczo z trzech etapów.
W pierwszym etapie pobierany jest szpik kostny lub tkanka tłuszczowa. Szpik kostny pobierany jest zazwyczaj z kości biodrowej. Tkanka tłuszczowa pobierana jest z fałdu brzusznego. Następnie pobrany materiał umieszczany jest specjalistycznym separatorze (maszyna do oddzielania komórek macierzystych od pozostałych składników szpiku kostnego lub tłuszczu). W naszym Szpitalu zabiegi wykonujemy przy pomocy najnowocześniejszych komputerowych separatorów komórkowych Angel System oraz UNiStation. Proces separacji jest w pełni zamknięty, sterylny i bezpieczny. W ostatnim etapie zabiegu po przetworzeniu preparat komórek macierzystych wstrzykiwany jest kontuzjowane, uszkodzone lub bolesne miejsce.
Rehabilitację pacjent rozpoczyna już następnego dnia po zabiegu operacyjnym. Program rehabilitacji dobierany jest odpowiednio do rodzaju schorzenia.

2 godziny

Czas trwania zabiegu

1 dzień

Pobyt w klinice

ogólne

Znieczulenie

2 miesiące

Zalecany czas pobytu pod kontrolą lekarza

Zalecenia przed operacją:

 

Zabieg podania komórek macierzystych jest procedurą zabiegową wykonywaną w znieczuleniu ogólnym. Do zabiegu należy się przygotować. Wykonanie niezbędnych badań i konsultacji jeszcze przed przyjęciem do szpitala, pozwoli zaoszczędzić stresu i zwiększa prawdopodobieństwo wykonania zabiegu operacyjnego.

Zalecenia po operacji:

 

  • zmiana opatrunków co 2 dni oraz usunięcie ewentualnych szwów skórnych w 10-tej dobie od zabiegu
  • w razie konieczności stosowanie leków przeciwbólowych
  • zakaz stosowania leków z grupy NLPZ (niesterydowe leki przeciwzapalne np. Ketonal, Ibuprom,