Septoplastyka korekcja skrzywienia przegrody nosa

Zabiegi

Skrzywiona przegroda nosowa jest jednym z częściej występujących schorzeń laryngologicznych. Przegroda nosa dzieli jamę nos na dwie części, rzadko jest ustawiona idealnie symetrycznie. Operacyjna korekcja przegrody jest wskazana jedynie wtedy, kiedy skrzywienie jest przyczyną istotnych zaburzeń drożności nosa.

Przyczyny skrzywienia przegrody nosowej dzielimy na nabyte oraz wrodzone. Pierwsze z nich są częstsze i są wynikiem urazu nosa, szczególnie w wieku dziecięcym oraz dojrzewania, w związku ze zwiększoną aktywnością ruchową oraz zaangażowaniem w uprawianie sportów kontaktowych (koszykówka, piłka ręczna, boks, sztuki walki itp.).

Do wrodzonych skrzywień przegrody dochodzi w wyniku niesymetrycznego wzrostu części kostnej i chrzęstnej szkieletu twarzoczaszki.

Objawami skrzywienia przegrody nosa są:

– zaburzenia drożności nosa – uczucie jedno- lub obustronnego zatkania nosa
– nawracające infekcje zatok przynosowych i gardła oraz przewlekle utrzymujący się katar
– upośledzenie odczuwania zapachów
– chrapanie
– nawracające zaburzenia słuchu, spowodowane utrudnionym wyrównywaniem ciśnienia w uchu środkowym
– krwawienia z nosa
– bóle głowy

Operacja przegrody nosa nie wiąże się ze zmianą kształtu nosa. Zabieg przegrody nosowej dotyczy samej przegrody, a nie rusztowania kostnego nosa. Może ewentualnie dojść do praktycznie niezauważalnego opadnięcia końcówki nosa.

Często wraz z operacją przegrody nosa należy wykonać zabieg zmniejszenia małżowin nosowych dolnych, który jest nazywany konchoplastyką.

Septoplastykę, czyli operację skrzywionej przegrody nosa wykonuje się techniką wewnątrznosową, tzn, że nacięcia dokonuje się na granicy skóry i błony śluzowej w jamie nosa, a blizna nie jest potem widoczna. Zabieg polega na usunięciu chrzęstnych oraz kostnych elementów przegrody powodujących jej asymetrię. Następnie elementy te są odpowiednio prasowane i wkładane z powrotem w przegrodę.

 

Pod koniec zabiegu zakładane są szwy na wykonane nacięcie oraz tamponada nosa. Klasyczna tamponada polega na układaniu w jamie nosa paska gazy. Nowoczesne tamponady są znacznie mniej nieprzyjemne dla pacjentów. Zamiast klasycznej tamponady stosuje się opatrunki umożliwiające oddychanie przez nos lub silikonowe separatory, które stabilizują wewnątrznosowo przegrodę. Po 7 dniach separatory są usuwanie. Nie jest to bolesne dla pacjenta.

1 h

Czas trwania zabiegu

1-2 dni

Pobyt w klinice

ogólne

Znieczulenie

1 miesiąc

Zalecany czas pobytu pod kontrolą lekarza

Zalecenia przed operacją:

 

Zalecenia przed operacją:

  • morfologia
  • układ krzepnięcia
  • elektrolity
  • grupa krwi

Zalecenia po operacji:

 

  • unikanie wysiłków fizycznych przez miesiąc
  • stosowanie leków przeciwbólowych