Niedrożność dróg łzowych

Zabiegi

Niedrożność dróg łzowych spowodowana jest najczęściej nawracającymi stanami zapalnymi. Niedrożność może być również stanem wrodzonym.

 

Objawy choroby zależą od miejsca niedrożności. Najczęstszym objawem jest nadmierne łzawienie. Zastój łez w drogach łzowych może być również przyczyną kolejnych infekcji oraz pojawienia się wybrzuszenia w okolicy kąta przyśrodkowego oka. Jeśli leczenie farmakologiczne i sondowanie dróg łzowych wykonywane zwykle przez lekarza okulistę nie przynoszą poprawy wskazane jest leczenie chirurgiczne.

Obecnie rekomendowaną metodą leczenia tzw. zaworkowych niedrożności dróg łzowych jest wewnątrznosowa, endoskopowa dacryocystorhinostomia (DCR). Podczas zabiegu wytwarza się połączenie pomiędzy woreczkiem łzowym a jamą nosa dzięki któremu łzy omijają zwężone miejsce.

 

Operacja wymaga znieczulenia ogólnego. Wykonywana jest przez nos i dlatego po zabiegu na twarzy pacjenta nie pozostają żadne blizny. Podczas zabiegu lekarz usuwa fragment kości w jamie nosa odsłaniając dolny odcinek worka łzowego w którym tworzony jest otwór przez który będą wypływały łzy do jamy nosa. Aby zmniejszyć ryzyko zarośnięcia się otworu do dróg łzowych na kilka miesięcy zakładany jest stent z miękkiego plastiku. Zdarza się, że podczas operacji niezbędne jest dodatkowo skorygowanie kształtu przegrody nosa.

Operacja trwa zwykle około 1-1.5 godz.
Pacjent może opuścić szpital w dniu zabiegu.

1-1,5 h

Czas trwania zabiegu

1 dzień

Pobyt w klinice

ogólne

Znieczulenie

2 miesiące

Zalecany czas pobytu pod kontrolą lekarza

Zalecenia przed operacją:

 

  • Jest to procedura zaliczana do małych zabiegów, lecz wykonywana w znieczuleniu ogólnym. Mając na względzie niejednokrotnie zaawansowany wiek pacjenta i towarzyszące choroby i rozległość operacji proponujemy wykonanie niezbędnych badań i konsultacji jeszcze przed przyjęciem do szpitala. Pozwoli to zaoszczędzić stresu i zwiększa prawdopodobieństwo wykonania zabiegu operacyjnego.

    Przed zabiegiem konieczne jest wykonanie badań laboratoryjnych (morfologia, układ krzepnięcia, elektrolity oraz grupa krwi). Wskazane może być również wykonanie tomografii komputerowej (TK) zatok przynosowych.

    Na 7 dni przed zabiegiem nie jest zalecane zażywanie Aspiryny i leków pochodnych.

Zalecenia po operacji:

 

  • Krople do nosa i oczu oraz płukanie nosa
  • Unikanie wysiłku fizycznego przez kilka tygodni