Operacja wyrostka robaczkowego

Operations

Charakterystyczny, silny ból brzucha w prawym dole biodrowym, nudności, wymioty, brak apetytu, a także podwyższona temperatura ciała – to najpowszechniejsze sygnały zapalenia wyrostka robaczkowego.

Czym jest wyrostek robaczkowy?
Jest to narząd produkujący bakterie, które rozkładają proteiny, zwane immunoglobulinami. Są one odpowiedzialne za pomoc organizmowi, podczas zwalczania infekcji. Nie jest to jednak narząd niezbędny do życia, ponieważ w razie wycięcia, inne organy przejmują jego funkcje.

Ostre zapalenie wyrostka robaczkowego jest częstą chorobą chirurgiczną, a zabieg jego usunięcia (czyli appendektomia), należy do stosunkowo prostych, obarczonych minimalnym ryzykiem komplikacji.

Co powoduje zapalenie wyrostka robaczkowego?
Zapalenie wyrostka robaczkowego najczęściej dotyka dzieci oraz młodych dorosłych. Jego przyczyną jest zamknięcie światła wyrostka przez niestrawione resztki pokarmu, kamienie kałowe, lub powiększenie grudek chłonnych. Przez spowodowany w ten sposób zastój krwi, bakterie atakują ścianę wyrostka i dochodzi do zapalenia.

Co należy zrobić w przypadku występowania objawów zapalenia wyrostka?
W przypadku odczuwania niepokojących objawów, zbliżonych do symptomów zapalenia wyrostka, należy niezwłocznie udać się na konsultację do lekarza. Im wcześniejsze wykrycie, tym większa szansa na wdrożenie przez lekarza antybiotykoterapii.

Brak rozpoznania zapalenie wyrostka, może skutkować zapaleniem otrzewnej (błony surowiczej wyściełającej jamę brzuszną oraz jamę miednicy), które jest sytuacją, zagrażającą życiu.


Na czym dokładnie polega appendektomia?
W największym uogólnieniu zabieg ten polega na dotarciu do kątnicy z wyrostkiem, odcięciu go i założeniu szwów. Zabieg ten można wykonać klasycznie lub metodą laparoskopową. Różnica pomiędzy tymi metodami, widoczna jest głównie w wielkości wykonywanego cięcia. Klasyczne usunięcie, wymaga najczęściej nacięcia 1/3 odległości, pomiędzy kolcem biodrowym przednim górnym a pępkiem.

Zabieg laparoskopowy, polega natomiast na wykonaniu trzech niewielkich nacięć o wielkości od 0,5 do 1 cm, potrzebnych do wprowadzenia kamery oraz mikro narzędzi. Appendektomia trwa zazwyczaj około godziny.


1 godzinaDuration of the treatment

2-3 dni/1-2 noce po zabieguStay in the clinic

ogólneAnesthesia

3 miesiąceRecommended stay under the supervision of a doctorArrive for a visit
How can we help you?

Arrive for a visit


* By sending the form, I agree to submit the offer and process and store my personal data for marketing purposes in accordance with the Personal Data Protection Act of 29 August 1997.