Dziecko u lekarza – jak przygotować malucha na spotkanie z lekarzem?

Spotkanie z lekarzem i poddawanie się badaniom potrafi być źródłem stresu niezależnie od wieku. Takie wydarzenia bywają szczególnie stresujące, gdy ma się do czynienia z wyjątkowo wrażliwym pacjentem – dzieckiem. Zarówno rodzic, jak i lekarz, odgrywają kluczową rolę w tym, w jaki sposób dziecko zareaguje na wizytę. Sprawdź co możesz zrobić, aby zwiększyć komfort wizyty u specjalisty swojego malucha!

Opowiedz krok po kroku, na czym będzie polegać badanie

Przed spotkaniem z lekarzem warto zaznajomić najmłodszych pacjentów z tym, jak będzie wyglądać spotkanie z lekarzem. Informacja o tym, że doktor np. obejrzy uszka, nosek i posłucha serduszka pozwoli dziecku na zbudowanie wcześniejszego wyobrażenia dotyczącego tego, co je będzie czekać. Dodatkową metodą budowania pozytywnych skojarzeń z opieką medyczną, może być prezentowanie na lalce lub ulubionym misiu „badania” np. osłuchiwanie pacjenta. Danie do zrozumienia dziecku, że czynności wykonywane przez lekarza są formą troski, może pomóc przy stopniowym redukowaniu nadmiernego stresu.

Nie kłam, że nie będzie bolało

Przekonywanie dziecka, że zabieg będzie odczuwalny inaczej niż w rzeczywistości (np. zastrzyk nie będzie bolał), może spowodować, że straci ono zaufanie do placówek medycznych i będzie się dodatkowo stresować. Szczerość jest zatem bardzo ważna. Można przygotować dziecko mówiąc mu, że trochę poboli, ale dzięki temu będzie zdrowe lub odliczać czas aż będzie po wszystkim. Jest to wskazówka zarówno dla rodzica jak i lekarza.

Skorzystaj z pomocy książeczek lub zabawek, poruszających temat lekarza i zdrowia

Na rynku istnieje wiele edukacyjnych książeczek, które wyjaśniają najmłodszym różne zjawiska. Przed spotkaniem z lekarzem, warto zajrzeć do lektur, które opowiadają o badaniach z perspektywy ulubionych bohaterów. W ten sposób oswoisz maluszka z tym, że chodzenie do lekarza służy temu, aby mu pomóc.

Nie zawstydzaj małego pacjenta

Duże emocje wiążą się z dużym stresem. Idąc z dzieckiem na badania należy pamiętać, że ocenianie jego zachowania (np. mówienie, że jest beksą albo, że zachowuje się niestosownie do wieku – jak „dzidziuś”) może wprowadzić szkraba w zakłopotanie, które spowoduje jeszcze gorszy stosunek do całej sytuacji. Tak samo próba szantażu i wymuszanie bycia „grzecznym” („jeśli w tym momencie się nie uspokoisz to…”), może zakorzenić bardzo złe skojarzenia i wywołać długofalowy lęk przed opieką medyczną.

Nawet dla dorosłych wizyta u lekarza często wywołuje poczucie dyskomfortu. Należy więc pamiętać o tym, że dla dziecka badania lekarskie wiążą się z wielkimi emocjami i jest to naprawdę duże wydarzenie. Budowanie poczucia zaufania do lekarza i okazywanie wsparcia są zatem fundamentalnymi aspektami bezstresowych wizyt w placówkach medycznych.