Chociaż zdrowie uznawane jest za jedną z najważniejszych wartości i w czasie wszystkich świąt życzymy go sobie z całego serca – wizyty u lekarza wciąż nie należą do standardowego zachowania i nie są niestety wpisane w nasz kalendarz. Na badania najczęściej decydujemy się tylko w przypadku choroby, pomijając profilaktykę w codziennym życiu. Co może być powodem unikania lekarza?
Odkładanie zdrowia na później
Częstą tendencją jest chodzenie do lekarza dopiero w momencie, w którym wyraźne objawy nie pozostawiają żadnych wątpliwości, że coś jest nie tak. Profilaktyczne badania nierzadko odkładane są w nieskończoność, zgodnie z powszechną obawą, aby „nie wywołać wilka z lasu”. Takie myślenie jest wielkim błędem, ponieważ dzięki regularnym badaniom jesteśmy w stanie w pełni kontrolować stan zdrowia i uniknąć poważniejszych problemów. Pamiętajmy, że w przypadku choroby, wcześnie postawiona diagnoza znacznie zwiększa szansę na szybki powrót do zdrowia.
Brak… czasu
Konieczność przeznaczenia określonego czasu na wizytę u lekarza, często skutecznie zniechęca do przeprowadzenia badań. Zwłaszcza kiedy istnieje perspektywa przyjemniejszych zajęć. Na taki sposób myślenia może pomóc przypomnienie, że regularne kontrole lekarskie są inwestycją, która z pewnością pomoże oszczędzić wiele stresu i niepokojów w przyszłości.
Bagatelizowanie sygnałów, które daje nam organizm
Ignorowanie sygnałów wysyłanych przez ciało zdarza się bardzo często. Małe dolegliwości usprawiedliwiamy zmęczeniem lub stresem, często „zagłuszając” je dodatkowo tabletkami przeciwbólowymi. Zwłaszcza osoby, które prowadzą intensywny tryb życia są narażone na nieuwagę dotyczącą własnego zdrowia. Wmawianie sobie, że „to nic takiego”, lub próba samodzielnego diagnozowania się może doprowadzić do sytuacji, kiedy wymagana będzie poważna interwencja lekarza.
Dobrym nawykiem jest słuchanie swojego ciała i uważność na wszystkie niepokojące sygnały.
Wstyd przed lekarzem
Wstyd przed rozebraniem się przed lekarzem, opisaniem mu nieprzyjemnych objawów i przed „oceną” – wciąż należą do głównych przyczyn unikania badań. Jeśli utożsamiasz się z tym lękiem ważne jest, aby jak najszybciej uświadomić sobie, że lekarz jest profesjonalistą, który wykonuje swój zawód po to aby pomagać. Zatajanie przed lekarzem informacji, które uważamy za wstydliwe nie tylko może znacznie utrudnić postawienie diagnozy, ale również… spowodować, że konieczność odwiedzin u lekarza będzie jeszcze częstsza.
Strach
Strach jest prawdopodobnie najsilniejszą emocją, która powstrzymuje przed odwiedzinami u lekarza. Lęk przed zdiagnozowaniem poważnej choroby bywa tak paraliżujący, że lepszym rozwiązaniem wydaje się życie w niewiedzy. Wielki błąd! Nawet poważne choroby wykryte na wczesnym etapie, mogą zostać całkowicie wyleczone. Odwrotna sytuacja jest w przypadku chorób, które zdiagnozowane zostają w zaawansowanej fazie rozwoju – w takiej sytuacji leczenie może okazać się znacznie bardziej skomplikowane.
Jeśli czujesz, że strach przed lekarzem jest dla Ciebie problemem, z którym nie możesz poradzić sobie samodzielnie – poproś o pomoc kogoś zaufanego. Towarzystwo bliskiej osoby podczas badań oraz poinformowanie lekarza o swoim lęku, może znacznie poprawić komfort wizyty. Dla specjalisty, samopoczucie pacjenta podczas badań jest bardzo ważne, a jasne komunikowanie swoich obaw może wpłynąć na poprawę relacji z lekarzem i ostatecznie – pokonaniu problemu.