Nowy rok utożsamiany jest ze zmianami, co ma swoje początki w historii. Już w starożytnym Rzymie, na początku roku czczono Janusa, boga początków, opiekuna drzwi i bram. Narrację o nowym starcie i zmianach przejęły media oraz marki, które wykorzystują ten czas, promując swoje produkty i pielęgnując w nas pragnienie rozpoczęcia nowego rozdziału. Dlatego dzisiaj nowy rok kojarzony jest z nadzieją, wiarą w lepsze jutro i stanowi doskonałą okazję do pożegnania się ze swoimi niepowodzeniami i niedoskonałościami oraz wejścia w nowy etap — zgodnie ze spisanymi wcześniej postanowieniami.
Postanowienia noworoczne — okryte złą sławą (ze względu na to, że tak trudno ich dotrzymać) punkty, mają motywować do dobrych, konkretnych działań i zmian w ciągu kolejnych dwunastu miesięcy. Kiedyś mogły być wyznacznikiem silnej woli, dziś stanowią przedmiot żartów i kojarzone są z nieuniknionym niepowodzeniem. Skoro tak trudno dotrzymać wyznaczonych sobie postanowień, czy tworzenie ich ma sens?
Życiowe rewolucje czy drobne zmiany?
Postanowienia noworoczne tworzymy sami. Możemy przelać na kartkę swoje najskrytsze pragnienia, dalekosiężne cele i propozycje aktywności, na które nigdy nie starczało nam czasu, energii czy pieniędzy. Dlatego tak kuszące jest postanowienie, że teraz już się uda, a perspektywa 12 miesięcy jest tak długa, że z pewnością mamy realne szanse na ich spełnienie. Niestety, nie trzeba długo czekać, aby swoje karty pokazała rzeczywistość i sprowadziła marzyciela z powrotem na ziemię. Rewolucje wymagają nie tylko czasu, ale też konsekwencji i odrobiny szczęścia. Porywanie się z przysłowiową „motyką na słońce” często kończy się fiaskiem. Natomiast w korzystniejszym świetle jawią się drobne zmiany, które konsekwentnie podtrzymywane prowadzą do zadowalających efektów.
W nowym roku zadbam o swoje zdrowie
Drobną, ale znaczącą zmianą dostępną na wyciągnięcie ręki jest ta związana z Twoim zdrowiem. Każda chwila jest dobra, aby zadbać o siebie, a jeśli nowy rok może być dodatkową motywacją do osiągnięcia tego celu, skorzystaj z niej! Tym bardziej, że każdy inny punkt z listy postanowień, będzie możliwy do zrealizowania tylko, jeśli pozwoli Ci na to odpowiednio zadbane ciało, a co za tym idzie — zdrowy duch.
Zastanów się nad swoim samopoczuciem. Następnie spisz wszystkie dolegliwości, które dały o sobie znać w ostatnich miesiącach i nawyki, które mogą źle wpływać na funkcjonowanie organizmu. Znajdź korelacje pomiędzy tymi punktami oraz zastanów się nad problemami, których przyczyn nie dostrzegasz.
Kolejnym, najważniejszym etapem, jest konsultacja z lekarzem. Jeśli postanowisz zadbać o siebie w nadchodzącym roku, nie będziesz w tym sam. Możesz liczyć na pomoc specjalistów, którzy chętnie pomogą Ci opracować realny plan działania i podsuną odpowiednie narzędzia, takie jak dobrze dobrane leki, witaminy oraz rekomendacje dotyczące diety czy ćwiczeń.
Kalendarz badań 2022
Choć zmiany często zależą od nas samych, czasem dobrze oddać się w ręce specjalistów. W 2022 roku warto zaplanować profilaktyczne badania i zrealizować wizyty odkładane na później od kilku miesięcy. Dzięki temu w nowy rok wejdziesz świadomy swojego ciała, a codzienne aktywności dopasujesz do potrzeb organizmu.
Postanowienie, do którego najmocniej zachęcamy to nie bagatelizować sygnałów od swojego organizmu i nie odkładać badań na później. W utrzymaniu regularności mogą pomóc specjalnie stworzone kalendarze kontroli profilaktycznych lub miesiące przypisane konkretnym badaniom. Na przykład listopad (Movember) to czas poświęcony zdrowiu intymnemu mężczyzn, a październik uznawany jest na całym świecie jako miesiąc świadomości raka piersi. Warto brać udział w wydarzeniach organizowanych w tych miesiącach — można skorzystać z darmowych badań, paneli edukacyjnych lub nakłonić innych do zadbania o siebie.
Postanowienia mają sens?
Podsumowując, pod koniec roku dobrze pomyśleć o sobie i zmianach, które możemy wprowadzić dla dobra naszego zdrowia. Nawet drobne kroki w kierunku lepszego samopoczucia, w ogólnym rozrachunku, przyniosą wielkie korzyści.