Sport dla seniorów – jaką aktywność wybrać, aby zachować sprawność i wigor?

Regularna aktywność fizyczna, to nie tylko metoda na utrzymanie ciała w dobrej kondycji. Uprawianie sportów poprawia samopoczucie, oraz jest znakomitą metodą na zawieranie nowych znajomości. Czy sport jest zarezerwowany tylko dla osób młodych? Nic bardziej mylnego.

Osoby starsze z powodzeniem mogą, w każdej chwili zabrać się, za tę zdrową formę spędzania czasu. Należy jednak wcześniej odpowiednio dobrać dziedzinę sportową do swoich chęci i możliwości oraz dobrze się przygotować.

W jaki sposób wybrać sport odpowiedni dla siebie? Na początku należy zadać sobie kilka pytań.

  • Jaki sport sprawia mi największą przyjemność?
  • Czy jestem w jakiś sposób ograniczony/a chorobą lub zażywanymi lekarstwami?
  • Czy chciałbym/abym zajmować się sportem w grupie, czy indywidualnie?

Przy wyborze odpowiedniej dyscypliny może pomóc konsultacja z lekarzem, który na podstawie wyników badań wskaże, jakie są wskazania lub przeciwwskazania względem aktywności ruchowych.

Najbardziej polecane sporty dla seniorów to takie, które utrzymują stały poziom tętna. Poniżej przedstawiamy, które należą do cieszących się największą popularnością.

NORDIC WALKING

Jest to nic innego jak spacer z wykorzystaniem kijków. Odpychanie się nimi odciąża stawy, oraz angażuje całe ciało do pracy. Dodatkowo szybki, rytmiczny spacer w plenerze, wspaniale dotlenia organizm, co pozytywnie wpływa na krążenie oraz układ oddechowy.

Nordic walking sprawdzi się dla każdego, kto chce wzmocnić swoją wytrzymałość, poprawić koordynację ruchową oraz spędzić trochę czasu na świeżym powietrzu.

GIMNASTYKA

Gimnastykę najlepiej wykonywać pod okiem instruktora, żeby zminimalizować ryzyko kontuzji. Dobrze wykonywane ćwiczenia gimnastyczne, z pewnością nie tylko zmniejszą ból pleców, ale również zwiększą gibkość oraz wytrzymałość całego ciała. Gimnastyka jest polecana zwłaszcza dla osób, które borykają się z zaburzeniami równowagi, cierpiącymi na osteoporozę czy dolegliwości żylne.

AQUA FITNESS

Czyli trening ogólnorozwojowy w wodzie. Aqua fitness to sport, który uprawia się na basenie. Polega on na wykonywaniu ćwiczeń wskazanych przez instruktora. Dzięki temu, że pracujemy w wodzie, stawy oraz kości obciążone są w bardzo małym stopniu. Aqua fitness wzmacnia wszystkie partie ciała, zwiększa wydolność organizmu, oraz stabilizuje i obniża rytm serca.

Warto pamiętać, że nawet pływanie klasyczne przynosi ogromne rezultaty. Na ćwiczenia w wodzie, powinny zdecydować się zwłaszcza osoby, które cierpią na takie dolegliwości jak ból pleców lub kręgosłupa.

SIŁOWNIA

Pomimo że siłownia kojarzy się głównie z bardzo intensywnymi ćwiczeniami, coraz więcej klubów fitness wprowadza do swojej oferty treningi dla seniorów. Wykwalifikowani instruktorzy, znający ograniczenia i możliwości osób starszych, pokażą jakie ćwiczenia wykonywać, aby wzmocnić ciało. Warto podchodzić do sprzętów na siłowni świadomie i unikać ćwiczeń mogących wywołać podniesienie tętna. Sprzymierzeńcem seniora na siłowni z pewnością mogą zostać rower stacjonarny, bieżnia, a nawet lekki trening z niewielkim obciążeniem.

Taka forma ruchu ma szansę zmniejszyć ryzyko miażdżycy oraz osteoporozy. Siłownia pomaga również przy redukowaniu wagi oraz utrzymaniu dobrego samopoczucia.

BULE

Jest to popularna we Francji gra towarzyska na świeżym powietrzu, która staje się coraz popularniejsza również w Polsce. Można w nią grać praktycznie gdziekolwiek i polega ona na zbijaniu kuli przeciwnika. Bule nie wymagają wysiłku fizycznego, a jedynie koncentracji, którą zresztą doskonale trenuje.

Pamiętajmy, że każda z form aktywnego spędzania czasu, nie jest jedynie metodą zapobiegania chorobom. Sport ma bardzo korzystny wpływ dla zdrowia zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Wydzielanie endorfiny, czyli hormonu szczęścia poprawia samopoczucie, a zmęczenie oraz zwiększone wydzielanie melatoniny korzystnie wpływa na jakość snu. Przed rozpoczęciem aktywności zapraszamy do naszych specjalistów, którzy z całą pewnością pomogą ocenić sprawność i przeciwskazania, a następnie wybrać najodpowiedniejsze dyscypliny.

Na zdrowie!