Kiedy biodro trzaska…

Głośne przeskakiwanie w okolicy biodra, odczuwalny dyskomfort podczas poruszania się, spaceru i ból towarzyszący wysiłkowi fizycznemu. To mogą być objawy „trzaskającego” biodra. Co oznacza taka diagnoza i jak poradzić sobie ze schorzeniem?

Biodro trzaskające, biodro przeskakujące, biodro tancerza…

Tymi nazwami określa się nieprawidłowość charakteryzującą się głośnym trzaskaniem biodra oraz odczuwalnym przeskakiwaniem głęboko w stawie. Najczęściej dzieje się tak podczas określonych ruchów – przywodzeniu zgiętej w biodrze nogi, skręcaniu jej na zewnątrz lub podczas zginania i prostowania.

Początkowo, poza odczuciem dyskomfortu, trzaskające biodro nie wiąże się z żadnymi poważniejszymi symptomami. Jednak nieleczone schorzenie może przyjąć bardziej zaawansowaną postać, a związane z nią dolegliwości bólowe mogą stać się powodem trudności w poruszaniu się oraz przyczyną powstania trwałych wad postawy.
Przyczyny dolegliwości

Trzaskanie biodra jest dysfunkcją popularną wśród ludzi młodych i aktywnych fizycznie. Na tę przypadłość cierpi aż 20% populacji. Wśród czynników przyczyniających się do powstawania zaburzenia najczęściej wymienia się:

  • powstałe w okresie dzieciństwa wady postawy,
  • nieleczone urazy biodra,
  • przeciążenia związane z uprawianiem sportu,
  • nieprawidłowości w budowie stawu biodrowego,
  • stany zapalne ścięgien mięśni w okolicy biodra.

Lepiej zapobiegać!

Jak więc uchronić się przed schorzeniem? Najlepszą profilaktyką dla trzaskającego biodra jest wczesne wykrycie i leczenie wszelkich wad postawy u dzieci. Nieskorygowane defekty, bardzo często dają o sobie znać dopiero w życiu dorosłym, kiedy wiele struktur mięśniowych i kostnych jest już w pełni wykształconych, a co za tym idzie, są trudniejsze do wyleczenia.

Innym skutecznym sposobem na zapobieganie powstawania schorzenia jest dbałość o prawidłową sprawność naszego ciała i troska o utrzymywanie prawidłowej postawy. Nawet podczas zwyczajnego spaceru, warto zwracać uwagę na to, czy stawy biodrowe są równomiernie obciążone. Dodatkowo, osoby aktywne fizycznie, powinny pamiętać o rozgrzewce przed ćwiczeniami i rozciąganiu po treningu – nie tylko pozwoli to uniknąć kontuzji, ale również wpływa pozytywnie na zwiększenie wydolności! Nie można zapominać też o odpoczynku. Regeneracji mięśni i stawów jest niezwykle istotna – zapobiega przetrenowaniu, pozwala odbudować tkanki i przyzwyczaja organizm oraz ciało do wysiłku.

Kiedy pojawia się ból

Gdy przeskakujące biodro zaczyna utrudniać codzienne funkcjonowanie, należy skonsultować się ze specjalistą – ortopedą lub fizjoterapeutą. Leczenie jest przede wszystkim zachowawcze, obejmuje rehabilitację i farmakoterapię, co w większości przypadków przynosi pozytywne efekty.

Gdy jednak objawy nie ustępują, a wyraźne trudności w poruszaniu się wciąż nam doskwierają, rekomendowanym rozwiązaniem jest leczenie inwazyjne np. tzw. plastyka powięzi „biodra trzaskającego”. Następnie, dzięki prawidłowo przeprowadzonej rehabilitacji pacjent jest w stanie odzyskać pełną ruchomość w stawie, pozbyć się dolegliwości bólowych oraz odbudowywać siłę mięśniową, by szybciej powrócić do wcześniejszych aktywności.

Lekarze w naszym szpitalu Orthos to specjaliści z wieloletnim stażem w dziedzinie diagnostyki i leczenia schorzeń narządu ruchu – w tym również stawu biodrowego. Przeprowadzamy pacjentów przez cały proces leczenia – od diagnozy, leczenie operacyjne lub farmakologiczne aż po rehabilitację! W celu dokonania dokładnej i skutecznej diagnozy zapraszamy na konsultacje. Na wizytę można umówić się telefonicznie w naszej Rejestracji – tel. 71 73 58 700.