Innowacyjne zabiegi ortopedyczne w naszym szpitalu!

To był 21 i 22. tego typu zabieg na świecie! Zespół pod kierownictwem dr hab. n. med. Bogusława Sadlika wykonał w naszym szpitalu zabiegi rekonstrukcji chrzęstno-kostnej stawu kolanowego z podaniem komórek macierzystych z galarety Whartona u dwóch pacjentów. Tym samym, do grona osób leczonych tą innowacyjną metodą dołączyli kolejni pacjenci, którzy pod okiem ekspertów wracają do zdrowia i pełnej sprawności. 

 

Wszystko zaczęło się w 2015 roku, kiedy to dr hab. n. med. Bogusław Sadlik wykonał pierwszy tego typu zabieg na świecie. Od tego czasu już 22 pacjentów skorzystało z wiedzy i doświadczenia zespołu kierowanego przez dr Sadlika, który specjalizuje się w leczeniu schorzeń stawu kolanowego oraz skokowego.

Dr Sadlik jest m.in. twórcą metody biologicznej naprawy uszkodzeń chrzęstno-kostnych w stawie kolanowym z wykorzystaniem allogenicznych komórek macierzystych pozyskanych z galarety Whartona sznura pępowinowego i osadzanych na biologicznych matrycach, które są wszczepiane pacjentom. W ubiegłym roku, dr Sadlik rozpoczął współpracę z Wielospecjalistycznym Szpitalem Orthos w Komorowicach koło Wrocławia. Dzięki temu pacjenci, którzy trafiają do szpitala Orthos mogą skorzystać z ogromnej wiedzy i doświadczenia doktora, a także, w przypadku zakwalifikowania do zabiegu, leczyć się z wykorzystaniem innowacyjnej, autorskiej metody leczenia dr hab. n. med. Bogusława Sadlika.

– Celem zastosowania mezenchymalnych komórek macierzystych pozyskanych z galarety Whartona sznura pępowinowego jest maksymalne opóźnienie rozwoju zwyrodnień kolan, a w efekcie ich regeneracja i powrót do optymalnego stanu. W ten sposób chcemy zregenerować chrząstkę stawową, aby nie dopuścić do jej destrukcji i konieczności zastosowania endoprotezy – tłumaczy dr hab. n. med. Bogusław Sadlik – twórca autorskiego Ośrodka Biologicznej Rekonstrukcji Stawów.

Pacjenci, którzy przeszli tego typu operacje w Szpitalu Wielospecjalistycznym Orthos w Komorowicach to kobieta i mężczyzna w wieku 61 i 62 lat, u których dr Sadlik zdiagnozował początkowe zwyrodnienie kolan. Każdy zabieg trwał ok. 2 godzin, a pacjenci czują się dobrze oraz przechodzą już rehabilitację mającą przyspieszyć ich powrót do pełnej sprawności.

Nie bez powodu w procesie leczenia stosuje się właśnie komórki mezenchymalne pozyskane z galarety Whartona. Są to komórki ze ściany pępowiny nowonarodzonego dziecka, które mają małą tzw. antygenowość. Dzięki temu mogą być przeszczepione niespokrewnionym osobom i służyć m.in. do regeneracji chrząstek własnych pacjenta.

– Cieszymy się, że to właśnie w naszym szpitalu pacjenci mogą skorzystać z innowacyjnej metody leczenia dr Sadlika oraz z codziennego wsparcia, konsultacji i opieki, którą Doktor otacza pacjentów w Orthosie. To dla nas ogromne wyróżnienie. Fantastyczne rezultaty wieloletniej pracy Pana Doktora są najlepszą rekomendacją jego działań. To najwyższy, światowy poziom leczenia ortopedycznego i jesteśmy bardzo dumni, że jest on dostępny właśnie u nas – mówi dr Piotr Fudalej, ortopeda, Dyrektor Medyczny Szpitala Orthos w Komorowicach.

Na konsultacje u dr Sadlika w Szpitalu Orthos pacjenci mogą umówić się telefonicznie, w Rejestracji szpitala pod numerami telefonów: 71 735 87 25 oraz 888 025 250.