Zadbaj o siebie latem – jak ochronić się przed promieniami słońca?

Nie bez powodu tak wiele z nas z utęsknieniem czeka na lato. Słońce zwiększa poziom serotoniny – hormonu poprawiającego samopoczucie, oraz melatoniny odpowiedzialnej za zdrowy sen. Dodatkowo dzięki promieniom słonecznym, nasze ciało produkuje więcej witaminy D, która odpowiada za mocne kości, sprawny układ odpornościowy oraz dobrą kondycję mięśni i stawów.

Trzeba pamiętać, że aby skorzystać z tych dobroczynnych działań słońca, wystarczy spędzić na nim jedynie kilkanaście minut. Intensywne kąpiele słoneczne bez odpowiedniej ochrony, mogą bardzo negatywnie odbić się na zdrowiu oraz urodzie. 

Jakie niepożądane działania może wywołać słońce?

Czerniak

Najgroźniejszą sytuacją, która może się wydarzyć przez zbyt długie przebywanie na słońcu, to wystąpienie czerniaka – nowotworu skóry. Największym ryzykiem objęte są osoby, które regularnie korzystają z solarium, lub które w dzieciństwie przebywały dużo na słońcu, bez zabezpieczenia przed promieniowaniem UV. Z tego powodu, należy przykładać dużą uwagę aby przygotować dzieci do letnich zabaw tak, żeby ich wrażliwa skóra była zabezpieczona przed działaniem słońca i nie uległa poparzeniom.

Przedwczesne starzenie

Złota opalenizna to dla wielu osób najcenniejsza pamiątka z wakacji i bardzo pożądany element letniego wizerunku. Niestety prawda jest taka, że opalenizna jest niczym innym, jak ochronną odpowiedzią skóry na promieniowanie UV. Wystawianie jej na długą ekspozycję, może skutkować widocznymi zmianami, takimi jak przesuszenie i zwiotczenie, co w konsekwencji doprowadza do wcześniejszego powstawania zmarszczek.

Włosy

Promienie UV znacznie wpływają na strukturę włosów. Długie poddawanie się promieniowaniu słonecznemu, uszkadza proteiny we włosach i powoduje, że stają się one matowe oraz osłabione.

Wzrok

Nadwrażliwość na światło, zaczerwienione oczy, podejrzenie zapalenia spojówek – oto główne objawy oczu podrażnionych przez słońce. Promieniowanie UVA oraz UVB pogarsza wzrok przez zmiany, które powoduje w plamce żółtej. Istotne jest zatem, aby nigdy nie zapominać o okularach przeciwsłonecznych.

 Bezpieczne przebywanie na słońcu

Co możemy zrobić, aby móc korzystać w bezpieczny sposób ze słonecznych dni? Wystarczy przestrzegać kilku zasad, żeby zminimalizować ryzyko wystąpienia efektów ubocznych słońca i cieszyć się nim w pełni!

  • Stosowanie dobrze dobranych kosmetyków z filtrami. Jeśli planujemy przebywanie nad wodą – warto zadbać o filtry wodoodporne.
  • Unikanie opalania oraz przebywania na ostrym słońcu w godzinach 11:00 – 16:00. W tym czasie zalecane jest przebywanie w cieniu.
  • Noszenie nakrycia głowy. Jest to dobre zabezpieczenie przed udarem słonecznym oraz zniszczeniem włosów szkodliwym promieniowaniem słonecznym.
  • Picie dużej ilości wody – ten zdrowy nawyk chroni przed wpływem wolnych rodników.
  • Dieta bogata w naturalne przeciwutleniacze. Znajdziesz je w pomidorach, burakach ćwikłowych, aronii, czarnej porzeczce, wiśni, malinach, jeżynach, truskawkach, marchwi, pietruszce, szpinaku, a także w borówkach amerykańskich, żurawinie i… kakao!
  • Noś jasne ubrania. Ponieważ jasne kolory (takie jak biel) odbijają promienie słoneczne, poczujesz się w nich chłodniej.
  •  Okulary przeciwsłoneczne. Pamiętaj, że warto zainwestować w szkła, które naprawdę ochronią Twój wzrok.

Pomimo, że promienna opalenizna już od wielu lat zapisana jest w trendach – nie ma nic bardziej atrakcyjnego niż dbanie o siebie i świadoma pielęgnacja. Nie rezygnuj ze zdrowia – nawet latem!